1 | 2 | 3 | 4 | 5

До 27 вересня в музеї можна оглянути виставку Лариси Учурханової

Учурханова Лариса Магомедівна, член Творчого об'єднання самодіяльних художників та народних майстрів народилася 5 листопада 1942 р. в м. Алма-Ати в сім'ї науковців. Мати - Жаботенко Поліна Григорівна - інженер-хімік за фахом. Тато - Учурханов Магомед Мусаєвич - відомий вчений, фізик з ядерної енергетики.

Обоє любили літературу, зокрема поезію, а також образотворче мистецтво, чим і спонукали Ларису до творчості.

Роки раннього дитинства пройшли в с. Михайлівка, поблизу Диканьки, де жили з покоління в покоління батьки матері. В шкільні учбові роки Лариса жила з мамою у Львові, а влітку її кликала до себе мальовнича природа Полтавщини, кортіло малювати та оспівувати ту дивовижну красу надворсклянського краю. В 1960 році закінчила навчання у Львівській середній школі № 17, а також у Львівській вечірній дитячій художній школі при Львівській спілці художників. У 1966 році здобула диплом інженера - будівельника, навчаючись на архітектурно-будівельному факультеті Львівської політехніки.

З того часу, після заміжжя за Бондаренком Володимиром Даниловичем проживала і працювала за місцем призначення чоловіка після закінчення ним Львівського лісотехнічного інституту - у Молдові. Сонячна Молдова, ця маленька Іспанія, також надихала її до творчого процесу.

Ще з 1964 року Лариса Учурханова почала свою співпрацю з Львівським державним обласним - центром народної творчості та культурно - масової роботи. Брала активну участь у всесоюзних, міжнародних, обласних виставках та фестивалях майстрів народної творчості.

Повернулась з Молдови до рідного Львова разом із сім'єю в 1971 році. Працювала за фахом в багатьох проектних інститутах м. Львова, в Музеї народної архітектури і побуту, у Львівській політехніці, на Львівському заводі АХЧ, у Львівській організації спілки архітекторів України.

Лариса Учурханова є вихованкою трьох літературних студій у різні часи: при Львівському політехнічному інституті (60-ті роки, керівник Соболева Л.М., 80-ті роки, Шкраб'юк П.) та при Львівській обласній бібліотеці (60-ті роки, Шмигельський А.). Друкувалась в періодиці тих часів і альманахах, виступала разом зі студійцями по міському радіо зі своїми творами.

З 2000 року з друком у "Дзвоні" (№ 1, 2000 р.) мистецько- пошукової статті "Виткати небо" з передмовою Р. Кудлика почався її поступ у літературу. Юнацька мрія видати книгу своїх поезій та проілюструвати її власною графікою нарешті сповнилася у 2003 році.

Першу збірку своїх віршів Лариса Учурханова видала у видавництві "Логос" під назвою "Черемхова віхола". Вона була тепло сприйнята на презентації та у пресі літературними фахівцями. Наступного року вийшла у тому ж видавництві збірка юнацьких віршів під назвою "Саторі" (2004 р., російською мовою). А в 2005 році "Сонячна брама", присвячена доленосному часові всього українського народу - Помаранчевій революції. Невдовзі в газеті "За вільну Україну" (3 листопада 2005 року) вийшла стаття львівського письменника і поета, лауреата літературної премії ім. О. Гончара Василя Мартинова, який щиро і доброзичливо відгукнувся на вихід цієї збірки, а також на весь мистецький доробок Лариси Учурханової.

Того ж року вийшла з друку книга поезій молодечого гарту "Аgape", присвячена батькам матері та дорогій мамі, яка доклала стільки зусиль до виховання Лариси, як особистості.

Буклет з репродукціями про творчий доробок з'явився у 2006 році - "Лариса Учурханова. Живопис". Статті були розроблені наступними авторами: 1. Провідним методистом образотворчого мистецтва Львівського державного обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи Ропецькою А. А.; 2. Художником, учителем-методистом СШ № 49 м. Львова І. Колесніченко; 3. Письменником, лауреатом премії ім.О.Гончара В. Мартиновим. "Три струни - один мотив: Хасав'юрт, Михайлівка, Львів".

2007 року, злетів у широкий світ "Жовтий лелека", виданий також у видавництві "Логос" та присвячений батькові та його родині.

Зараз поетеса працює над поетичними перекладами російської класики золотого зідрізку часу - з серед. XIX - до серед. XX ст.

Лариса Учурханова має трьох синів: Ростислава, Богдана й Тараса, двох онуків: Тетяну (студентку ЛДУ ім. І. Франка) і Володимира (школяра). Чоловік - Бондаренко В. Д., професор кафедри лісівництва Львівського лісотехнічного університету, член Львівської організації спілки письменників України.

Понад сорок років Лариса Учурханова вносить свій посильний внесок у розвиток аматорського мистецтва Львівщини, співпрацюючи всі ці роки з львівським Державним обласним центром народної творчості. Це одинадцята персональна виставка художниці.

Персональні виставки

1971 р. м. Львів, Кінотеатр "Піонер";
1988 р. м. Львів, Спілка архітекторів України (САУ);
1992 р. м. Львів, САУ;
1997 р. м. Львів, САУ;
2000 р. м. Львів, САУ;
2002 р. м. Львів, САУ;
2003 р. м. Львів, ретроспектива, Львівський музей історії релігії;
2005 р. м. Львів, міні-виставка на презентації поетичної збірки Л. Учурханової "Сонячна брама".
2006 р. м. Львів, музей народної архітектури та побуту. За тематикою: "Благословляють небеса, щоб в душу входила краса..."
2007 р. м. Львів, музей народної архітектури та побуту, Тухолька: "Гаї шумлять... Я слухаю..."
2009 р. м. Львів, САУ; "Над синіми Карпатами... Над нивами багатими..."
2010 р. м. Львів, Львівський музей історії релігії: "Над рідними містами летить про тебе, Львове, спів..."

Збірки

"Черемхова віхола, 2003, м. Львів, "Логос"
"Сатори", 2004 р., м. Львів, "Логос"
"Сонячна брама", 2005 р., м. Львів, "Логос"
"Agape", 2005, м. Львів, "Логос"
"Лариса Учурханова. Живопис", 2006, м. Львів, "Логос"
"Жовтий лелека", 2007 р., м. Львів, "Логос"
"Всьому молюсь", 2008 р., м. Львів, "Логос"
"Сіріс", 2009 р., м. Львів, "Логос"
"Листопад", 2010 р., м. Львів, "Логос"