Під час різдвяних свят в Україні ще наприкінці XVI та у XVII століттях був популярний пересувний ляльковий вертеп. Зазвичай він мав форму двоповерхового дерев’яного будиночка. Починалося дійство на другому поверсі біблійними легендами, потім переходило на перший, де розігрувалися комічні народнопобутові сценки з реального життя. У радянські часи вертепне дійство заборонялось і будь-які християнські святкування придушували. Відроджувати ляльковий вертеп у Галичині взявся Богдан Жеплинський, дослідник кобзарської справи, почесний голова Львівського обласного відділення Національної спілки кобзарів України, заслужений працівник культури України. Свій перший варіант двоповерхового лялькового вертепу він спроектував та виготовив 1989 року з допомогою активістів осередку Товариства  української мови при Всесоюзному проектному інституті сірчаної промисловості «Сірка», де тоді працював старшим науковим співробітником.


    Ангел, Чорт, Ірод, Гуцул, Чарівниця, Гриць і Кася – все це персонажі галицького різдвяного вертепу, відродженого Богданом Жеплинським у місті Лева у наші дні. Разом з дочкою Дарією й онуком Мирославом Ковальчуками він щороку організовує ляльковий вертеп у школах Львова і Львівщини, училищах, церквах з метою популяризації цього яскравого різновиду українського мистецтва.
    У вівторок, 10 грудня, о 14 годині династія Жеплинських завітає і до нашого музею.  Вони покажуть виставу. На завершення Богдан Жеплинський презентує книгу «Відроджений ляльковий вертеп», яка вийшла у співавторстві із Мирославом і Дарією Ковальчуками в Галицькій видавничій спілці. Видання розповідає про історію створення вертепів і про технологію виготовлення шопок. Особливу привабливість мають додаткові матеріали зі сценарієм галицького лялькового вертепу, кольоровими світлинами ляльок.

 

                         Олена Малюга

Додати коментар

Будь ласка будьте ввічливими. Адміністрація залишає собі право видаляти коментарі. А також не гарантує надання відповіді на коментарі.


Захисний код
Оновити