4.gif    До 100-річчя від дня народження схимонахині Марії Ляхер Львівський музей історії релігії спільно з Музеєм сакрального мистецтва Львівської архієпархії УГКЦ імені о. Антона Петрушевича проводить вечір її пам’яті. Життя сестри Марії подібне до пригодницької історії, в якій переплелися війна і мир, біль і радість, розчарування і велика надія.
    У «Музейній вітальні» зберуться представники духовенства, літератори, історики, монахи. Єпископ-помічник Львівської архієпархії УГКЦ владика  Володимир Груца вестиме мову про сестру Марію, яка ще з дитинства мала потяг до вищого, чистого і духовного життя. Своїми спогадами про неї поділиться ієромонах Севастіян Дмитрух, схимонахиня монастиря студійського уставу Юлита Похудай, голова Львівської обласної організації Національної спілки письменників України Ігор Гургула, магістр історії, співзасновник та вчений секретар Львівського медієвістичного клубу Юрій Скіра.
    Учасники зустрічі зможуть переглянути виставку особистих речей Марії Ляхер, слайд-програму «З фотоальбому сестри Марії» – світлини різних періодів життя схимонахині.
    Вечір пам’яті схимонахині Марії Ляхер відбудеться у понеділок, 20 лютого, о 16 годині у приміщенні Львівського музею історії релігії.
                                   ****************    
  Довідка. Марія (Фаїна Ляхер) народилася у єврейській родині Ляхерів, Габріеля і Мальвіни, 12 січня 1917 року. Зростала  в Перемишлянах Львівської області. Тут закінчила гімназію. Навчалась у Львівській національній музичній академії імені М. В. Лисенка, але через війну полишила заняття.
    До християнської віри Фаїну Ляхер привели життєві випробування, які випали на долю її і родини під час німецької окупації. Порятунок прийшов від українських націоналістів, зокрема члена ОУН Володимира Заплатинського, з яким навчалася ще у гімназії, якого любила й за кого молилася усе своє життя. Саме він спровадив майбутню сестру Марію до отців-студитів Унівського  монастиря. Свої перші обіти вона склала у присутності Климентія Шептицького, а схизму прийняла 1950 року. Жила у Якторівському монастирі, проте після війни її разом з іншими сестрами «попросили» з монастиря. Марія повернулася у Перемишляни. Працювала секретарем-статистом, медичною сестрою у міській лікарні, вчителькою музичної школи. 
    Після виходу з підпілля й легалізації УГКЦ сестра Марія й далі жила у  скиті в Перемишлянах. 22 листопада 2005 року, у своїй келії, з молитвою на устах схимонахиня Марія відійшла у вічність. Похована на цвинтарі Голоско, що у Львові.

 9.gif11.gif

                                     Руслана Бубряк, Ірина Цебенко,
                                              наукові співробітники Львівського музею історії релігії

                                                        телефони: (38032) 235 61 00, 235 70 07, 26148 22

Додати коментар

Будь ласка будьте ввічливими. Адміністрація залишає собі право видаляти коментарі. А також не гарантує надання відповіді на коментарі.


Захисний код
Оновити