b_0_220_16777215_00_images_old_stories_uncategoriez_naukova_robota_2.jpg

«Родинний день» у музеї

Програма заходів 

У дні сімейного відвідування Музею історії релігії (перша неділя кожного місяця)

Січень
Оглядова екскурсія по експозиції музею, упродовж якої діти та дорослі знайомляться з історією релігії в Україні. В розповіді більше уваги приділяється історії християнських свят зимового циклу: Різдва Христового, Василія Великого, Богоявлення, Хрещення Господнього, Стрітення Господнього.

Майстер-клас «Виготовлення новорічних іграшок».
В процесі заняття діти та дорослі знайомляться з історією виготовлення новорічних та різдвяних прикрас в Україні та світі. Використовуючи природні матеріали – солому, дерево, папір вони власноруч виготовляють новорічні іграшки.

Лютий
Екскурсія підземеллями Домініканського монастиря «В гостях у князя Лева». Під час екскурсії гості дізнаються чому, коли і де князь Лев Данилович збудував руську церкву та монастир апостолів Петра і Павла у Львові.

Концерт органної та камерної музики в колишній трапезній залі монастиря ХІV-XVIII ст. Звучить найдавніший в Україні діючий орган роботи німецького майстра Людвіга Фогеля. В репертуарі виконавців - музика західноєвропейських композиторів XVII-XX ст.

Березень
Інтерактивна лекція-екскурсія «Мистецтво бароко».
Учасники заходу знайомляться з особливостями архітектури, творів мистецтва та музики періоду бароко на прикладі Домініканського костелу, музейних експонатів і музичних творів.

Отримані знання гості використовують для виконання підсумкового завдання – відшукати в залах музею експонати, створені в стилі бароко.

Квітень
Тематична екскурсія у виставковому залі музею по виставці присвяченій святу Великодня з приватних колекцій та фондових збірок музею.

Майстер-клас «Намалюю писанку, намалюю».
Упродовж заняття гості дізнаються історію писанки, пояснення її символіки орнаменту, різновидів писанок та традицій їх створення у різних регіонах України, а також створюють власну писанку.

Травень
Тематична екскурсія «Культ Богородиці в християнстві». Пропоновані до огляду експонати: зображення Діви Марії виконані різними техніками образотворчого мистецтва: живопис, гравюри, скульптура, різьба.

Пошуковий маршрут. Знайти твори мистецтва присвячені Богородиці або сюжети з її зображенням та розповісти про техніку виконання віднайденого експонату.

Червень
Інсценізоване заняття «Походження писемності».
Відвідувачі знайомляться з історією писемності та книгодрукування в Україні та світі. Пропоновані до огляду експонати: музейні стародруки, ікона М.Сосенка «Святі Кирило та Мефодій», інструменти та матеріали, що використовувались для письма у Давньому Єгипті, Древній Греції, Середньовічній Європі.

Пошуковий маршрут. Знайти в експозиціях музею, використовуючи отримані знання та додаткову інформацію (етикетки, друковану музейну продукцію) книги, які прийнято називати стародруками, висловити свої думки стосовно їх змісту, застосування, походження.


Липень
Оглядова екскурсія по музею. Значну увагу екскурсовод приділяє розповіді про культ святих у християнстві. Липень – місяць відзначення днів пам’яті святих Апостолів Петра і Павла, Івана Хрестителя, святих Володимира і Ольги, Антонія Печерського.

Майстер-клас «Ікона та іконопис».
Діти та дорослі під керівництвом музейних реставраторів малюють зображення християнських святих використовуючи техніку малюнку на склі.

Серпень
Оглядова екскурсія по музею. В розповіді приділити значну увагу експонатам, які згодом будуть використані для «пошуку об’єкта».

Пошук об’єкта. Прикріпити копію картини комусь з дітей на плечі – інші ставлять запитання про неї, щоб дитина здогадалась про який експонат йде мова. Пропоновані сюжети: «Страшний суд», «Поклоніння волхвів».
Пошук деталей. Показати маленьку деталь об’єкту і знайти його в експозиції. Екскурсовод розповідає про якийсь об’єкт (наприклад, крісло ХІХ ст. тощо), а діти повинні висловити свої здогади стосовно цього предмету.

Вересень
Тематична екскурсія «Релігія Давнього Світу».
Гості знайомляться з релігійними віруваннями стародавнього населення України на прикладі експонатів експозиційного відділу.

Майстер-клас «Доторкнись до експонату». Діти та дорослі під час заняття набувають навички давніх способів видобування вогню, знайомляться з первісними знаряддями праці та їх застосуванням.


Жовтень
Екскурсія по експозиції музею (оглядова або тематична).

Намалюй сюжет. Показати експонат (картину, ікону, культовий предмет) протягом 30 сек, забрати, а тоді учасники спробують намалювати його з пам’яті. Через кілька хвилин показати ще на 15 сек. Завдання: хто намалює більше правильних деталей.
Здогадайся, що це? Показати предмет, функція якого незрозуміла (наприклад, біноклевидна посудина). Нехай кожен з відвідувачів ставить питання про цей предмет і висловить здогадки щодо його застосування.

Листопад
Тематична екскурсія «Історія Греко-Католицької церкви».
Особливу увагу в розповіді приділити постаті митрополита Андрея Шептицького.

Знайомство зі стаціонарною виставкою. Перегляд фільму «Владика Андрей».

Грудень
Інтерактивна екскурсія «Гість з неба».
Учасники заходу дізнаються в цікавій і незвичній формі про музейну колекцію, отримують інформацію про життя святого Миколая і чудеса, пов’язані з ним, особливості його зображення в іконописі та скульптурі.

Майстерня святого Миколая: виготовлення новорічних святкових відкриток.

Екскурсії

1. Оглядова екскурсія по музею.

2. Тематичні екскурсії:

  • Релігії давнього світу
  • Раннє християнство
  • Православ’я в Україні
  • Католицизм
  • Українська греко-католицька церква
  • Протестантизм
  • Іслам. Буддизм
  • Вірменська церква в Україні.

 

3. Вперше у Львові "нічна" екскурсія – "Загублений світ віри і любові"

b_0_190_16777215_00_images_old_stories_uncategoriez_naukova_robota_3.jpg

b_0_190_16777215_00_images_old_stories_uncategoriez_naukova_robota_1.jpgНа це незвичне дійство відвідувачів музею запрошують історичні персонажі, які розповідають про себе та про релігійні вірування різних часів і народів. Музейна містерія, декораціями якої слугує пам’ятка архітектури XVI – XVII ст. – монастир Домініканців, має на меті привернути увагу до музейних скарбів і додати таємничого духу задля пізнавальності. Тож до зустрічі з романтичною Мавкою, величною княгинею Ольгою, Гальшкою з Острога та іншими учасниками нічних проходів музейною експозицією.

Нічна екскурсія-містерія проводиться за попереднім замовленням. Вартість екскурсії для групи з 10 чоловік – 500 грн.

 

Інтерактивні програми для шкільної та студентської молоді

І. “Читайте книжку – живіть без кордонів” - наукова майстерня для учнів середньої школи.
Тривалість заходу – 45 хвилин.
Автор – головний зберігач фондів С. Тимків.
Теоретична частина: знайомлення з історією книгодрукування, огляд унікальної колекції музейних стародруків.
Практична частина: учні досліджують зразки книг, друкованих латиною та кирилицею, виконують їх атрибуцію, описують ілюстрації, визначають матеріал оправи.

6.gif

ІІ. “Релігійні вірування Давнього світу”. Майстер-клас для учнів середньої школи.
Тривалість заходу – 45 хвилин.
Автор – завідувач відділу “Релігії Давнього світу” Л. Савчук.
Теоретична частина: Учні знайомляться з релігійними віруваннями давнього населення України на прикладі експонатів експозиції “Релігії Давнього світу”.
Практична частина: Під час заняття учні набувають навичок давніх способів видобування вогню, виготовлення первісних знарядь праці та вивчають давню орнаментику на прикладі писанок та вишитих рушників із фондових колекцій музею.

III. “Виготовляємо голограму”.

Майстер-клас для студентів та учнів старших класів.
Тривалість заходу – від 45 хвилин.
Автор – старший науковий співробітник О. Ткаченко.
Теоретична частина: учасники знайомляться з діяльністю музейної голографічної лабораторії, дізнаються про принципи роботи гелій-неонового лазера та його застосування для запису художніх голограм.
Практична частина: Використовуючи оригінальні експонати з музейної колекції, учасники майстер-класу самі записують голограму-копію, яку згодом отримують на згадку.

IV. “Новорічна іграшка. Від минулого до сучасності”.

Майстер-клас для учнів середньої школи.
Тривалість заходу – 45 хвилин.
Автор – завідувач науково-освітнього відділу К. Назар.

Теоретична частина: діти знайомляться з історією виготовлення новорічних та різдвяних прикрас на теренах України та у світі.
Практична частина: використовуючи природні матеріали – солому, дерево, папір, учні власноруч виготовляють новорічні іграшки.

4.gif

V. “Походження писемності”.
Інсценізований урок для учнів середньої школи з використанням мультимедійного обладнання.
Тривалість заходу – 45 хвилин.
Автор – старший науковий співробітник науково-методичного відділу А. Стеценко.
Завдання уроку: ознайомлення школярів з історією походження писемності, а також інструментів та матеріалів, що використовувались для письма у Давньому Єгипті, Давній Греції та середньовічній Європі, на основі експонатів з фондових колекцій музею та з використанням відеоматеріалів.

3.gif

VI. “Мистецтво бароко”.
Інтерактивна лекція-екскурсія для учнівської та студентської молоді. Органний концерт “Музика бароко”.
Тривалість заходу – 45 хвилин.
Автор – завідувач відділу “Раннє християнство” Н. Полянська.
Теоретична частина: учасники заходу знайомляться з особливостями архітектури, творів мистецтва та музики бароко на прикладі Домініканського костелу, музейних експонатів і музичних творів, виконаних на органі XVIII століття.
Практична частина: Отримані знання потрібно використовувати для виконання підсумкового завдання – знайти в залах музею експонати, створені в стилістиці бароко.

5.gif

VІІ. “Великоднє диво”.
Майстер-клас для учнів середньої школи
Тривалість заходу – 45 хвилин.
Автор – завідувач науково-освітнього відділу К. Назар. Теоретична частина: упродовж екскурсії учні отримують загальне уявлення про писанку, її символіку, орнамент, різновиди писанок, традиції їх створення в різних регіонах України.
Практична частина: учні можуть спробувати власноруч створити писанку та взяти участь у великодніх забавах.

2.gif

VIII. “Гість з неба”.

Інтерактивна екскурсія для учнів молодшого та середнього шкільного віку.
Тривалість заходу – 45 хвилин.
Автори – завідувач науково-освітнього відділу К. Назар, молодший науковий співробітник О. Дац.
Учасники заходу дізнаються в цікавій і незвичній формі про музейну колекцію, та отримують інформацію не лише про життя св. Миколая і чудеса пов'язані з ним, але й про особливості іконографії його зображення в іконописі та скульптурі.

1.gif

IX. “Музика в них жила”.
Лекція-концерт для учнівської та студентської молоді.
Тривалість заходу – 45 хвилин.
Автор – завідувач музично-просвітницького відділу М. Мартиш.
Під час лекції-концерту слухачі знайомляться з життям і творчістю західноукраїнських священиків-композиторів другої половини ХІХ – початку ХХ століття. Співробітники відділу виконують інструментальні та вокальні твори отців-композиторів, ілюструючи захід примірниками їхніх праць з теорії музики, що зберігаються у фондах музею.