Uncategorised

Третій рік поспіль Інститут релігієзнавства – філія Львівського музею історії релігії проводить «Андреївські читання»», приурочені до 70-ї річниці пам’яті Митрополита Андрея Шептицького, яку відзначатимемо 1 листопада наступного року.

Детальніше...Лютеранство – одна з традиційних протестантських течій в Україні, відоме з середини XVІ ст. Його поширення на українським етнічних землях стало можливим завдяки прагненням німецьких та польських місіонерів, які активно впливали на корінне населення. І лише незначна частина місцевої інтелігенції входила в перші лютеранські громади.
Вже у 20-х роках минулого століття лютеранський рух активізувався під впливом Союзу церков Євангельсько-аугзбурзького і Гельвецького віросповідання. Його головою був доктор теології, німець Теодор Цеклер. Головна управа розміщувалася у Станіславові. Тут з часом сформувався осередок Української лютеранської церкви – УЛЦ (до 1939 року – Українська Євангельська церква Аугзбурзького віросповідання – УЄЦАВ).
Новий етап в історії Церкви припадає на початок 90-х років, коли наша країна здобула Незалежність. В Україну приїхав молодий пастор Ярослав Шепелявець, виходець з української євангельської родини, місіонер, який почав активно працювати у Галичині. Його зусиллями завезено тисячі примірників Біблії, видано підручники. Спільно з американцями було створено Міжнародний благодійний фонд «Дар життя», найпомітнішою частиною діяльності якого є «клініка на колесах» та робота благодійного центру «Лютерани за життя».
Новостворена міні-виставка «Українська лютеранська церква» присвячена 20-річному ювілею її відродження. Вперше в музеї виставлено експонати, які розповідають про історію і сьогодення Церкви. До уваги відвідувачів – Біблія німецькою мовою Мартіна Лютера (передрук з видання 1517 року), а також горельєф погруддя основоположника лютеранського напрямку.
Низка матеріалів висвітлюють життя Церкви до 1939 року, коли Західну Україну возз’єднали з Радянською. В експозиції – фотографії УЄЦАВ із селищ Крехівці, Камінне, Палагичі (Станіславівщина, 30-ті роки ХХ ст.). Цікавими є фото Теодора Цеклера з дружиною, Теодора Ярчука, інших пасторів Тернопільської громади, світлини церков, мирян.
На виставці представлено матеріали про Теодора Ярчука – українського лютеранського душпастиря, провідного богослова, реформатора, місіонера, вчителя, редактора, перекладача. В експозиції його найбільша праця – «Український Євангельський Служебник» (1933), а також оригінал книги «Апостол Петро» (1930), «Біблійні історії» (1935), переклад «Аугзбурзького віросповідання».
Основні матеріали виставки надали Голова Галицької єпархії УЛЦ Тарас Коковський (Тернопільщина) і пастор Івано-Франківської громади УЛЦ Сергій Романюк. Численні фотографії розповідають про життя, обряди Церкви протягом останніх років. Можна ознайомитися із символікою християнського руху «За життя», побачити значки, ланцюжок із підвіскою з написом «Дозволь мені жити» та багато інших цікавих експонатів.
Куратор виставки «Українська лютеранська церква. До 20-річчя відродження» – науковий працівник музею Галина Кирилів.

Детальніше...Детальніше...

Олена Малюга – молодший науковий
співробітник ЛМІР
тел.: (032) 2614822, 235 61 00

Детальніше...Музей створено 1985 р. зусиллям подружжя Анатолія та Наталії Покотюк.

У 1990 р. музей став філією Національного музею у Львові, з 1995 р. – філія Львівського музею історії релігії.

Музей має безцінні духовні багатства: унікальні колекції творів мистецтва, різноманітні церковні реліквії, які дають можливість людям зрозуміти Велич Божественного і невіддільність людини від Всесвіту, її сутності як земної істоти так і космічної, поглибити релігійно-філософські погляди.

Дякуємо за відвідання сайту Музею історії релігії (м. Львів), тут ви можете залишити свої враження від побаченого в музеї чи на сайті, побажання тощо.

Детальніше...Бортятинська філія Львівського музею історії релігії є центром культурного життя усієї Мостищини. Музей-садиба родини Антоничів розташований на території колишньої греко-католицької плебанії, де й мешкала сім’я Антоничів і куди приїжджав Богдан-Ігор Антонич.

 На початку 90-х років у плебанії зусиллями Ірини Калинець була створена кімната-музей Богдана-Ігоря Антонича. До сторіччя від дня народження поета плебанію повністю відновлено і 25 жовтня 2009 року відбулось урочисте відкриття Музею-садиби родини Антоничів.

У п’яти просторих кімнатах розмістилася експозиція музею. Створювали її працівники Львівського музею історії релігії. Експонати музею знайомлять із життєвим та творчим шляхом поета Богдана-Ігоря Антонича, історією становлення та розвитку греко-католицької церкви на Мостищині.

У музеї можна оглянути давні побутові речі, подаровані мешканцями села та речі родини Антоничів.

Наша адреса: Україна, Львівська область, Мостиський район, с. Бортятин.
тел. 068-054-24-30
Музей працює з 9 до 17 години
Вихідні – неділя, понеділок

Вартість вхідного квитка:
для дорослих – 40 грн;
для учнів та студентів – 30 грн. пільговий - 20 грн.

Вартість екскурсії:
для дорослих –40 грн;
для дітей – 20 грн.

Більше фото в Фотогалереї