1.gifПід такою назвою у Сокальській філії ЛМІР експонується виставка унікальних світлин 30-х – 90-х років ХХст. , які зберігаються у фондах музею. Оглядаючи старі світлини, ми спогадами повертаємося у історичне минуле і культурне життя нашого маленького, мальовничого міста. Сокаль вперше згадується у документах 1377 року як місто Белзького князівства. В той час місто знаходилося на лівому березі річки Західний Буг. Новим « народженням» Сокаля ( після татарської навали» )можна вважати 1524 рік, коли Анджей Тенчинський переніс місто з лівого берега Західного Бугу на правий.

На лівому березі Бугу знаходився лише бернардинський кляштор із костьолом Богородиці, урочисте відкриття і освячення якого відбулося в квітні 1619року. Монастир славився чудотворною іконою Богородиці, коронація якої в 1724 році була четвертою в історії Речі Посполитої. Далі світлини переповідають історії церков Сокаля. Одним з найстаріших храмів міста є церква Св.  Миколая, збудована в першій половині XVI століття. Вона знаходиться на території Міського парку, на березі Західного Бугу.

Дослідники відносять її до унікальних пам'ятників української культури епохи Ренесансу. Одночасно вони знаходять у ній сліди афонських впливів. Церкву Св.Миколая вважають колискою Унії православної церкви з Римом. Існують легенди про перебування Богдана Хмельницького в Сокалі (ліногравюра художника Катрушевича « Прихід війська Б.Хмельницького в Сокаль»).

Мурована церква св. Архангела Михаїла є храмом «костельного» типу. Вона була побудована протягом 1778-1835 рр. на місці старої дерев'яної церкви.

У 1904 р. святиню реставрували, розписали інтер’єр, а за 4 роки провели зовнішню віднову.

Церква св. Петра і Павла була побудована протягом 1904-1909 рр. в стилі французького класицизму. Автор проекту відомий львівський архітектор Василь Нагірний.

Металеві конструкції для бань проектував Ян Богуцький, а кам’яна підлога виконана краківською фірмою «Каден».

Скульптури апостолів Петра і Павла в нішах фасаду та постать Христа виконав відомий український скульптор Григорій Кузневич у 1904-1909 рр.

Домінантою колишньої Ринкової площі і всього середмістя Сокаля є величезний недобудований костел. Культову споруду почали будувати у 30- ті роки минулого століття, але так і не змогли закінчити через початок Другої світової війни. Оглядаючи світлини, бачимо наскільки цікавим було і культурне життя сокальчан. До Першої світової війни тут діяло чотири філії «Просвіти». На той час такої їх густоти не було в жодному регіоні Галичини. У Сокалі філію «Просвіти» засновано 1898 року. З-поміж тих, які в ніч тодішньої національної безпросвітності несли перші смолоскипи знань, був краєзнавець і священик Василь Чернецький. З осені 1936 року в Сокалі тривало спорудження Народного дому на кошти громад, сіл і міст Сокальщини. При Сокальській читальні енергійно працював аматорський театральний гурток. За стрімкий поступ у розбудові національно-культурного життя в 30-ті роки Сокаль називали духовним центром сусідніх повітів. Майже в кожному селі діяли осередки культури: це хори, спортивні секції, драматичні гуртки, духові оркестри, читальні. На деяких старих світлинах (30-ті роки) бачимо сокальчан під час будівництва Народного дому, фрагменти вистави « Павло Полуботок» у виконанні учасників аматорських гуртків, свято на честь Івана Мазепи (1932р.), яке зібрало сотні сокальчан. Серед учасників був і посол сейму І.Кохан.

« Хто не знає свого минулого, не вартий свого майбутнього»,- говорить народна мудрість. І це дійсно так,бо як дерево тримається на землі своїм корінням, так людина тримається на землі своїм минулим. Кожен із нас повинен знати історію свого народу, своєї держави, свого міста…

2.gif3.gif5.gif4.gif