b_250_302_16777215_00_images_old_stories_Bortyatyn_2014_Rizdvo_IMG_5835.gif

«Народився Бог на санях
В лемківськім містечку Дуклі.
Прийшли лемки у кресанях
І принесли місяць круглий…»
Б.-І. Антонич

В переддень Святої Вечері, 5 січня, у Музеї-садибі родини Антоничів (Бортятинській філії Львівського музею історії релігії) відбулося відкриття різдвяної виставки традиційних лемківських «павуків», живопису та графіки «Народився Бог на санях…» мисткині Марії Янко. Марія Янко вихованка Львівської Національної академії мистецтв - відома мисткиня з лемківської родини, учасниця багатьох виставок як в Україні, так і за її межами, член Національної Спілки народних майстрів України. На виставці представлені 9 графічних робіт, на яких зображено як лемки святкують Різдво: «Вмивання в потічку», «Коляда» та інші. Також милують око живописні вертепи «Бойківський вертеп» та «Лемківський вертеп». Марія Янко ілюструвала дитячу книжечку «Різдвяна яличка», і кілька ілюстрацій до цієї книжки представлені на виставці. І звичайно ж особливу увагу привертають різдвяні «павуки»: «Заквітчаний», «Різдвяний» та «Різдво на Лемківщині», виготовлені з соломи за старовинними звичаями. Пані Марія розповіла, що на Лемківщині звідки батьки мисткині, на Різдво робили «павуки», а не ставили ялинку. Існує легенда, про те, що коли Діва Марія з дитятком Ісусом втікали від воїнів Ірода, то забігли в печеру, і вхід до печери павук затягнув своїм павутинням так, що коли повз проходили воїни, то оминули печеру, бо думали, що туди вже давно ніхто не заходив. 

b_200_242_16777215_00_images_old_stories_Bortyatyn_2014_Rizdvo_DSC_0544.gif

На відкритті виставки були присутні члени львівського товариства «Лемківщина», на чолі з головою п. Степаном Майковичем, і саме він додав, що лемки так любили гори і ліси, що ні в кого не могла піднестися рука, щоб зрубати ялинку, і звідси традиція ставити «павука» на Різдво у лемків.
На завершення усіх благословив о. Михайло Пецькович і залунала музеєм різдвяна коляда. Виставка «Народився Бог на санях…» діятиме до 5 лютого 2014р.
А вже 10 січня Марія Янко вчила бортятинських дітей робити різдвяного «павука». В музеї запахло житньою соломою, з якої соломинка за соломинкою з’являвся золотистий атрибут Різдва. На майстер-клас приїхали ще дві мисткині Наталя Івженко та Ірина Бердаль-Шевчик, які разом з дітьми творили. Пані Марія розповідала усім про те, як правильно працювати з соломою, і діти навчилися робити солом’яні зірочки, квіточки і павучки. А ще усі разом зробили різдвяного «павука» для музею.

b_300_201_16777215_00_images_old_stories_Bortyatyn_2014_Rizdvo_IMG_5103.gif

Завідувач Музею-садиби родини Антоничів

Ольга Дядинчук

Додати коментар

Будь ласка будьте ввічливими. Адміністрація залишає собі право видаляти коментарі. А також не гарантує надання відповіді на коментарі.


Захисний код
Оновити