Buklet-Voytsitska-1.gif«Його життя було коротке й високе, як міст над вузенькою штольнею гірської безодні. Хмари сумніву і зневіри сповивали його не раз, але не завадили сміливим думкам філософа і поета переходити по ньому, дивитися з нього наокіл і шукати взором днища світу», – писав про Богдана-Ігоря Антонича Дмитро Павличко.
Світ цієї людини був цілісний, складний і цікавий. За 27 років свого життя Антонич зробив стільки, що інші не зроблять і за ціле життя.
Останні десять років життя Б.-І. Антонича пов’язані з Бортятином – селом, де його батько Василь був священиком. Цей куточок прикарпатської землі, край багатої природи стали творчою музою поета-лірика, поета-філософа. Він любив зелений простір, тутешніх людей. З-поміж односельців поета вирізнялася Ганна Войціцька, молода дівчина, з якою Богдан потоваришував. Вона гарно вишивала, співала, знала багато українських народних пісень. Антонич неодноразово просив її щось заспівати…

Сьогодні експозиція Музею-садиби родини Антоничів заповнена речами, які розповідають про товаришку поета.

19 квітня у музеї-садибі родини Антоничів, що у с. Бортятині, відбулося відкриття виставки, присвяченої подрузі юності Б.-І. Антонича Ганні Войціцькій (1915-2001). Саме 16 квітня цього року минуло сто років із дня її народження. У виставці зібрані фотографії, документи, одяг та ін. особисті речі Ганни Михайлівни.
Ганна Войціцька народилася і прожила все своє життя у с. Бортятині. Вона дуже гарно співала, вишивала (за вишиті нею роботи у Чикаго їй було присвоєно звання митця). І саме її голос, її пісні зачарували поета Б.-І.Антонича, який приїжджав на канікули до батьків у с. Бортятин. На відкритті виставки прозвучав спогад Ганни Войціцької, записаний ще у 1988р. львівським радіорепортером В. Шалайським. Завдяки цьому спогаду присутні змогли почути прекрасний голос Ганни та рідкісні українські народні пісні, які вона часто співала Б.-І. Антоничу, і які надихали його творчу натуру.
У цей святковий день у музей-садибу прибув український поет, письменник, лауреат Шевченківської премії Роман Лубківський. Роман Мар’янович розповів усім присутнім як він познайомився із Ганною Войціцькою у далеких 80-х рр., і про пісні, які вона співала, і які ми почули у його виконанні. Особливо усім сподобалася жартівлива пісня із приспівом «Тере-фере-ку-ку».
Жителі села Бортятин – талановитий співучий народ – вшанували пам'ять Ганни Войціцької, прийшовши у цей день до музею і заспівавши під керівництвом дяка п. Ігоря Павліва пісню «По той бік гора, по той бік друга». Особливо ця пісня запам’яталась односельчанам у виконанні Ганни.
Колектив музею-садиби родини Антоничів дуже вдячний сину Г. Войціцької                   п. Володимиру за сприяння у створенні цієї виставки, яка буде експонуватися у музеї до 16 травня 2015 р.

Ірина Сенечко
мол. наук. співробітник