5.gifЗ 30 вересня по 5 жовтня 2014 р. в Музеї-садибі родини Антоничів проходили святкові заходи з нагоди 105-річчя від дня народження українського поета Б.-І. Антонича та 5-річчя створення Музею-садиби родини Антоничів.
Цього ювілейного року колектив музею-садиби працює під гаслом: «З усіх людей найбільше я щасливий, будую білий калиновий міст, мій дім скляний не з казки, лиш правдивий» Б.-І. Антонич.


5 років тому, до 100-річчя з дня народження українського поета Богдана-Ігоря Антонича, у жовтні 2009 року відкрили музей-садибу родини Антоничів. Цей ювілей святкували на державному рівні: був Указ Президента України Віктора Ющенка, випустили ювілейну монету та відбулося погашення поштової марки. Особливо багато праці вклали у створення музею – голова оргкомітету Роман Лубківський, міністр регіонального розвитку Василь Куйбіда, директор Львівського музею історії релігії Зоряна Білик, голова Мостиської райради Антон Вербаускас, голова Довгомостиської селищної ради Оксана Павлів.

 

2.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

У п’яти просторих кімнатах розмістилася експозиція музею, яку створювали працівники Львівського музею історії релгії, філією якого є музей-садиба. На стендах і вітринах – документи, листи, світлини, що розповідають про життя і творчість поета та його малу Батьківщину - Лемківщину.
30 вересня відкрилася виставка «Чи знаємо ми наших іконописців?» (Вишенські маляри другої половини XVII ст.), куратор Зоряна Білик – заступник директора з музейного розвитку Львівського музею історії релігії. Відкриття виставки розпочалося молитвою «Отче наш», яку відспівував хор з церкви «Успення Богородиці» с. Бортятин (регент Ігор Павлів). Про малярські осередки у Судовій Вишні розповідав доктор історичних наук, зав. відділом історії середніх віків Інституту народознавства ім.. І. Крипякевича НАН України Володимир Александрович. На банерах представлено десять репродукцій ікон вишенських малярів. Найбільше знаний з них – Ілля Бродлакевич - ікони XVII століття «Богоматір З Емануїлом 1641 р.», «Архангел Михаїл», «Святий Миколай Чудотворець 1666 р.» та ін.. З вишенських малярів найвідомішим сучасником І. Бродлакевича є Федір – ікони XVII ст. «Успіння 1650 р.» з Успенської церкви в с. Бортятин, «Вівтарик» та «Іконостас Апостольський ряд 1674 р» з церкви Св. Миколая в с. Дмитровичі.

3 жовтня відкрилася виставка «Нам 5 років». На світлинах представлена науково-освітня, пошукова, виставкова робота працівників музею-садиби родини Антоничів. На огляд відвідувачів представлено портрет Б.-І. Антонича, автор Марія Янко та картина «Молитва» за мотивами поезії Б.-І. Антонича, автор Ольга Федорук. Відбулася презентація буклету «Художні виставки 2009-2014». В якому міститься інформація про музей-садибу, хронологія виставок та інформація про кожну виставку. Гості свята мали можливість побачити відтворення обряду «Лемківського весілля» у виконанні вокального гурту «Майоран» с. Свірж Перемишлянського р-ну.
4 жовтня працівники Музею-садиби родини Антоничів вирушили до м. Львова на Янівське кладовище, де похований Богдан Ігор Антонич. О 13.00 годині розпочалося вшанування пам’яті поета панахидою, яку відправив о-др. Роман Шафран з церкви Св. Анни м. Львів.
5 жовтня розпочалося свято з молитви за Україну, за Мир і Спокій провадили молитву о. Михайла Пецькович церква «Успення Богородиці» с. Бортятин та о-др. Роман Шафран церква «Св. Анни» у м. Львові. Після молитви отці посвятили алею скульптур за мотивами поезії Б.-І. Антонича, яку подарували нам до 105-річчя від дня народження Б.-І. Антонича Львівська обласна організація Всеукраїнського товариства «Лемківщина» - голова С. Майкович. Алея скульптур за мотивами поезій Б.-І. Антонича, це сім об’ємно-просторових дерев’яних скульптур, які найбільше відповідають дитячим рокам поета, коли він проживав разом зі своїми батьками. Виготовили скульптури студенти 5 курсу кафедри художнього дерева Львівської національної академії мистецтв, керівник старший викладач Дарій Іванович Грабар. Перша скульптура має назву «Дитинство» на вірш Б.-І. Антонича «Весна» виконав Михайло Маруняк; наступна «Весна» на вірш «До весни» виконав Василь Гайдучок; «Пастух» на вірш «Дахи» виконав Роман Сербан; «Скрипаль» на вірш «Credo» виконав Андрій Нестеров; «Косар» на вірш «Косовиця» виконав Роман Стрембіцький; «Орач» на вірш «Село» виконав Юрій Занько; «Вітер століть» на вірш «Вітер століть» виконав Андрій Андріїшин.
На святі мали слово поет, громадський діяч, лауреат Національної Шевченківської премії Роман Лубківський; поет, громадський діяч, політв’язень, лауреат Національної Шевченківської премії Ігор Калинець; директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Наталія Гамкало; проректор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців; колишній голова Мостиської районної ради Антон Вербаускас; проректор Львівського національного університету ім. І. Франка, професор Ярослав Гарасим; декан історичного факультету Львівського національного університету ім.. І. Франка Роман Шуст; голова Львівської обласної організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Степан Майкович; лемківський майстер дерев’яної об’ємної різьби Андрій Сухорський, який подарував музею-садибі дерев’яну різьблену скульптури «Лемки з вівцями»; співачка, голова Світової федерації українських лемківських об’єднань Софія Федина, яка подарувала нам лемківські пісні.
Ми отримали такі чудові подарунки для музею-садиби - дев’ять картин – картини за мотивами поезії Б.-І. Антонича та пейзажі с. Бортятин та м. Львова (де ходив Б.-І. Антонич) від одеських художників. які брали участь у арт-проекті «Стежками Антонича», портрет Б.-І. Антонича від художника Василя Луціва, лемківські писанки від майстрині декаративного мистецтва Терези Кищак, керамічну композицію «Сонечко» на вірш Б.-І. Антонича «Життя по-грецьки біос» від майстрів Ольги та Віктора Кузьменків та ще багато ін.
На святкуванні виступав Народний ансамбль пісні і танцю «Лемковина», керівник Богдан Кривко у їхньому виконанні прозвучали пісні «Ой гори зелени», «Майоран» та ін..
Завершив наше святкування кобзар, бандурист Василь Жданкін, який заспівав пісні на поезію Б.-І. Антонича коляда «Народився Бог на санях…», «Перша глава Біблії», «Вишні» та інші.

4.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.gif

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.gif
Свято принесло усім багато радості, любові і нових відкриттів.

Світлана Іванська в.о. зав. філії 

Додати коментар

Будь ласка будьте ввічливими. Адміністрація залишає собі право видаляти коментарі. А також не гарантує надання відповіді на коментарі.


Захисний код
Оновити