b_300_252_16777215_00_images_old_stories_Chervonohrad_2014_111_1.gifДо Дня Незалежності України в Червоноградській філії Львівського музею історії релігії відкриється виставка «Чорнодимлена кераміка Івана Братка та Сергія Івашківа».
Прадідівське ремесло – чорна кераміка – гідно існує поряд із барвистою майолікою та полив'яним посудом. Упродовж століть на Львівщині формувалися традиційні осередки народного гончарства чорнодимленої кераміки, кожен з яких мав свої особливі методи і технології виготовлення. Найбільш відомим промислом чорнодимленої кераміки в Україні вважають гаварецьку.
За радянські часи цей промисел занепав, але сьогодні набирає нових обертів. Серед тих, хто відроджує це унікальне прадавнє мистецтво – майстри Червонограда і Соснівки. Двадцять років тому тутешні гончарі заснували творчий осередок майстрів чорнолощеної кераміки, побудували дров’яні печі для випалу керамічних виробів за традиційними рецептами, а також електричні – за сучасними технологіями.
Одним з ініціаторів відродження гаварецької кераміки є Іван Братко. Разом зі своїм учнем і колегою Сергієм Івашковим він представить у Палаці Потоцьких мистецькі твори. Це глечики, горнятка, тури для кави, макітри тощо. Тут є не тільки речі побуту, а й художні вироби. Всього майже тридцять робіт. Вироби унікально міцні, довговічні, приємні на дотик, до того ж екологічно чисті. Вони набагато тонші й легші від звичайного посуду. Багаті на уяву майстри гончарної справи створюють справжні керамічні шедеври, позначені символікою води, сонця, вітру. Їхні роботи поєднують у собі архаїку народного ремесла та сучасні естетичні вимоги. У чому можна буде переконатися, завітавши до музею.
Іван Братко і Сергій Івашків – члени Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Вони є учасниками всеукраїнських і міжнародних виставок. Чаклуючи над грудкою масної глини, майстри дарують нащадкам подих минувшини, не дають зникнути прадавній традиції чорнолощеного гончарства.
Урочисте відкриття виставки «Чорнодимлена кераміка Івана Братка та Сергія Івашківа» відбудеться в неділю, 17 серпня, о 14 годині у приміщені Палацу Потоцьких, що в Червонограді на вулиці Пушкіна, 10. Потім гончарі проведуть майстер-клас і поділяться таємницями своєї майстерності з відвідувачами.
Відбудеться і продаж мистецьких робіт Івана Братка та Сергія Івашківа. Половину отриманих коштів буде передано на підтримку сил антитерористичної операції в Україні.

2.gif3.gif

Олена Малюга, Мар’яна Чорнобрива

наукові працівники Львівського музею історії релігії

телефони: (03249) 3 90 35, 3 97 43 ,