Шартр, кафедральний собор Нотр-Дам. Лівий портал у північній частині трансепту, фігури правого прорізу: Благовіщення, пророк (1210)
Виставка «Gallia gothica (Готика Галлії). Фрагменти» потрапила на галицькі терени завдяки співпраці Львівського музею історії релігії та Музею становлення Польської держави в Гнєзні (Польща). Це вже не перша виставка музеїв двох держав, створена при активній участі давнього приятеля музейників професора Володимира Василенка. Світлини фрагментів кафедральних соборів, будівель історичних областей Франції Шампань, Бос, Бургундія, Лангедок, Мен та Пуату торік уже успішно експонувались у Львові.

Їх автор – професор Познанського університету ім. Адама Міцкевича, доктор наук, історик мистецтв Ярослав Яжевич. Його дослідна діяльність зосереджується на питаннях середньовічного мистецтва, особливо архітектури та образотворчого мистецтва, тож фотографія для нього є щоденним знаряддям праці. За допомогою об’єктива він намагається зафіксувати фрагменти архітектурних споруд, сконцентрувати увагу глядача на певних аспектах, які видались найбільш вартими уваги, інтригуючими, цікавими, прекрасними.

Протягом лютого в Червонограді, в Палаці Потоцьких, поціновувачі мистецтва можуть оглянути різноманітні пам’ятки готичного стилю архітектури Франції, дивовижних і унікальних водночас, починаючи з невеличких капличок і закінчуючи величними соборами. Усього представлено 56 фоторобіт. Тут і фрагменти фігур кафедральних соборів Нотр-Дам у Реймсі (тимпан зі сценами мучеництва св. Нікасія, хрещення Хлодвіга, чудес св. Ремігія, історії Йова; фігури св. Діонісія і ангелів у північному отворі північного порталу; Благовіщення в південному отворі центрального порталу) та Шартрі (Христос на троні в центральному тимпані королівського порталу; сцена Коронації Марії; тимпан зі сценою Страшного суду), і інші цікаві фрагменти архітектурних споруд.

Реймс, кафедральний собор Нотр-Дам. Фрагмент інтер’єру головної нави (1211–1250)
Ле-Ман, кафедральний собор Сен-Жульєн. Інтер’єр внутрішньої галереї (1220–1250)
Afisha.jpg

«Для нас, галичан, виставка «Gallia gothica (Готика Галлії). Фрагменти» є цікавою та пізнавальною, – розповідає завідувачка Червоноградської філії ЛМІР Галина Гриник. – Беручи початок в середині XII ст. у північних та центральних областях Франції, готика отримала загальноєвропейське поширення. Вона пройшла ряд самостійних етапів еволюції та національних версій і навіть утвердилася на наших українських землях. Яскравими зразками цього стилю є келії монастиря домініканців у Львові, костели у Дрогобичі та Стрию. Одним з останніх зведено у 1538 року готичний костел Св. Миколая у Куликові». Виставка працюватиме до кінця лютого 2015 року.

Маріанна Чорнобрива, Олена Малюга наукові співробітники ЛМІР телефони: (03249) 3 90 35, 3 97 43 , 235 61 00, 235 70 07, 26148 22