b_396_264_16777215_00_images_old_stories_Chervonohrad_2016_6_2.gifУ неділю, 21 лютого 2016 року, в Червоноградській філії Львівського музею історії релігії (палаці Потоцьких) відбулась спільна акція музею та польської громади міста Червонограда, присвячена 65-ій річниці переселення українців та поляків унаслідок зміни міждержавного кордону 1951 року між СРСР та Польською Республікою, яка увійшла в історію як «обмін ділянками державних територій», а у Польщі – під криптонімом «Akcja H-T 1951» (Г-Т – це скорочення від назв населених пунктів Грубешув-Томашув).
З вітальним словом перед присутніми виступив мер м. Червонограда Андрій Залівський. Завідувач музею Галина Гриник розповіла про важку долю мешканців міста Кристинополя, які стали вигнанцями-переселенцями у 1939, 1946-1947 та у 1951 роках. Від делегації Республіки Польща виступили війт гміни Чарна Богуслав Кохановіч та голова товариства «Ustyan», засновник музею акції H-T 1951 в с. Устянова Павел Германьскі.
Талановитий письменник, публіцист і фотограф Пьотр Дурак (Мєлєц, Польща) презентував свою фотовиставку «По обидва боки Бугу», яка є результатом його численних подорожей Польщею та Україною вздовж річки Буг. На виставці представлено 49 ретельно відібраних фотографій забутих і закинутих греко-католицьких церков на території Польщі та польських костелів на території України.
Цікаві тематичні доповіді підготували львівська журналістка і співавтор книги «Кристинопіль. 1692-1951» Олена Замойська (Україна) та директор школи у с. Чарна (Польща) Анна Лисиганич. Стараннями п. Анни відкрито музей акції Г-Т у с. Чарна, а також вона є головою товариства «Бесіда», з ініціативи якого постав документальний фільм «I to si? wszystko prze?y?o» («І це все пережилося»). Під час урочистості в Червонограді відбувся його прем’єрний показ. Фільм був створений влітку 2015 року Евеліною і Томашем Кривицькими в рамках проекту «Країна Ліпецька», реалізованого Товариством громадських ініціатив «Бесіда» за сприяння Музею історії Польщі і гміни Чарна. Головне історичне джерело творців фільму – так звана мовлена історія, безцінні спогади колишніх мешканців Сокальщини, які, через політичні домовленості, були змушені покинути рідні місця назавжди. У фільмі взяли участь як самі учасники тих далеких подій, так і молодь та діти — нащадки переселенців.
Члени Товариства польської культури Львівщини у Червонограді підготували концертну програму. На заході виступили вокальний дует «Кристинопільський квят» (Ірина Сухінська та Оксана Лобощук), Марія Цюцик і Катерина Валєвська.
1.gif4.gif3.gif