b_170_250_16777215_00_images_old_stories_Chervonohrad_2014_Paska_6.gifЗ 15 квітня 2014 року у Червоноградській філії Львівського музею історії релігії (палац Потоцьких) експонується виставка «Страсті Христові» з колекції Церкви-музею сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ ім. о. Антона Петрушевича.

Цей музей розміщується у монастирі Святого Обручника Йосифа отців-студитів у Львові, частково експонується у храмі бл. Климентія Шептицького, який і є, власне, церквою-музеєм сакрального мистецтва, а також в Унівській Лаврі. Церква-музей заснована у 2008 р. з ініціативи і невтомної праці доктора богослов’я та голови Комісії сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ отця Севастіяна Дмитруха на основі збірки сакрального мистецтва «Студіон». «Студіон» - це колекція ікон та сакрального мистецтва, основи якої заклав ще 1909 року митрополит Андрей Шептицький для монахів-студитів.

Директор Львівського музею історії релігії п. Орест Малиць
Доля Андрея Шептицького тісно пов’язана і з нашим містом Червоноградом. Саме тут, у Кристинопільському монастирі оо. Василіан, 11 серпня 1892 р. він склав вічні обіти.
Заснувавши «Студіон» у Львові митрополит прагнув відродити та розвинути давню іконописну традицію при студитських монастирях. Ця збірка була знищена радянською імперією і відновлена монахами-студитами під час експедицій, здебільшого, Галичиною у 90-х роках (Львівська, Івано-Франківська і Тернопільська область). На сьогоднішній день колекція «Студіону» нараховує понад 5 тисяч пам’яток XIV-XXI ст. усіх видів сакрального мистецтва східного (а саме Греко-Католицької Церкви) і західного (Римсько-Католицької Церкви) обрядів.

Частина цієї колекції представлена у палаці Потоцьких на виставці «Страсті Христові». Завітавши до музею, шанувальники сакрального мистецтва  можуть ознайомитися з неперевершеним творінням людських рук XVIІІ-XX століть. Ще з XV століття тема «Страстей Христових» належить до обов’язкових сюжетів іконопису та розписів храмів на Західній Україні.

Українська ікона належить до однієї зі шкіл візантійської сфери впливу. Але в жодній зі шкіл — ні в російській, ні в балканській — вплив народного мистецтва не позначився так виразно й так потужно, як в українській іконі. І цим вона оригінальна. Характери, переживання, емоції — все безпосереднє, щире. На виставці представлено тридцять два експонати – ікони (писані на дошці та полотні), плащаниці, розп’яття, картини та скульптурні зображення Христа, Богородиці та апостола Іоанна.

Куратор виставки отець Севастіян Дмитрух

Крім ікон українського та західно-єропейського письма, експонуються роботи сучасних львівських митців – Ореста Скопа та Андрія Дутки.
Отець Йосип Холод з церкви Св. Юрія (м. Червоноград)
Виступ учнів Червоноградської загальноосвітньої школи № 4
На відкритті виставки