b_170_250_16777215_00_images_old_stories_Chervonohrad_2014_Paska_6.gifЗ 15 квітня 2014 року у Червоноградській філії Львівського музею історії релігії (палац Потоцьких) експонується виставка «Страсті Христові» з колекції Церкви-музею сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ ім. о. Антона Петрушевича.


Цей музей розміщується у монастирі Святого Обручника Йосифа отців-студитів у Львові, частково експонується у храмі бл. Климентія Шептицького, який і є, власне, церквою-музеєм сакрального мистецтва, а також в Унівській Лаврі. Церква-музей заснована у 2008 р. з ініціативи і невтомної праці доктора богослов’я та голови Комісії сакрального мистецтва Львівської архиєпархії УГКЦ отця Севастіяна Дмитруха на основі збірки сакрального мистецтва «Студіон». «Студіон» - це колекція ікон та сакрального мистецтва, основи якої заклав ще 1909 року митрополит Андрей Шептицький для монахів-студитів.

 

Директор Львівського музею історії релігії п. Орест Малиць
Директор Львівського музею історії релігії п. Орест Малиць
Доля Андрея Шептицького тісно пов’язана і з нашим містом Червоноградом. Саме тут, у Кристинопільському монастирі оо. Василіан, 11 серпня 1892 р. він склав вічні обіти.
Заснувавши «Студіон» у Львові митрополит прагнув відродити та розвинути давню іконописну традицію при студитських монастирях. Ця збірка була знищена радянською імперією і відновлена монахами-студитами під час експедицій, здебільшого, Галичиною у 90-х роках (Львівська, Івано-Франківська і Тернопільська область). На сьогоднішній день колекція «Студіону» нараховує понад 5 тисяч пам’яток XIV-XXI ст. усіх видів сакрального мистецтва східного (а саме Греко-Католицької Церкви) і західного (Римсько-Католицької Церкви) обрядів.

 Частина цієї колекції представлена у палаці Потоцьких на виставці «Страсті Христові». Завітавши до музею, шанувальники сакрального мистецтва  можуть ознайомитися з неперевершеним творінням людських рук XVIІІ-XX століть. Ще з XV століття тема «Страстей Христових» належить до обов’язкових сюжетів іконопису та розписів храмів на Західній Україні.

Українська ікона належить до однієї зі шкіл візантійської сфери впливу. Але в жодній зі шкіл — ні в російській, ні в балканській — вплив народного мистецтва не позначився так виразно й так потужно, як в українській іконі. І цим вона оригінальна. Характери, переживання, емоції — все безпосереднє, щире. На виставці представлено тридцять два експонати – ікони (писані на дошці та полотні), плащаниці, розп’яття, картини та скульптурні зображення Христа, Богородиці та апостола Іоанна.

Куратор виставки отець Севастіян Дмитрух
Куратор виставки отець Севастіян Дмитрух

Крім ікон українського та західно-єропейського письма, експонуються роботи сучасних львівських митців – Ореста Скопа та Андрія Дутки.
Отець Йосип Холод з церкви Св. Юрія (м. Червоноград)
Отець Йосип Холод з церкви Св. Юрія (м. Червоноград)
Виступ учнів Червоноградської загальноосвітньої школи № 4
Виступ учнів Червоноградської загальноосвітньої школи № 4
На відкритті виставки
На відкритті виставки

 

Додати коментар

Будь ласка будьте ввічливими. Адміністрація залишає собі право видаляти коментарі. А також не гарантує надання відповіді на коментарі.


Захисний код
Оновити