Виставка «Життя моє…»

4204583363.jpg23 жовтня відкрилась виставка картин польського еміграційного живопису  «Життя моє…». Це презентація колекції о. Альфонса Жезнічки, подарованої ним у липні 1996 року Музеєві-замку Гурків у м. Шамотулах (Польща).

Отець А. Жезнічек – поляк, член згромадження Місіонерів Облатів Непорочної Марії, ОМІ, проживає у невеличкому французькому містечку Водрикур (Vaudricourt, провінція Пікардія). Поряд зі священицькою службою (висвятився 1942 року) його захопленням стало мистецтво. Навколо нього гуртувалися митці, котрі у повоєнний час мусили залишити свій край, не знаходячи в ньому умов для творчої праці. о. Жезнічек піклувався ними, підтримуючи духовно і матеріально, часто купуючи у них картини, забезпечуючи фарбами тощо. Цікавився не лише самими картинами, а й процесом їх творення; часто відвідував художні галереї, брав участь в аукціонах. Зібрана ним колекція живопису з часом почала поповнюватись творами французьких, бельгійських, німецьких майстрів, зокрема Вальтера Віннера, Жоржа Піне, Франсуа Баскіна, Жана Ферейри. За добрих 50 років вона збільшилася до 147 картин.

Після виходу на пенсію о. Жезнічек вирішив передати її вітчизняному культурному осередку: «...щоб польське повернулося до Польщі». У виборі місця допоміг йому його наступник, о. Тадеуш Чая, друг шамотульського музею, пов’язаний родинними і дружніми узами з Шамотулами. Міська рада нагородила обох місіонерів медалями «За заслуги для міста і гміни». Міністр культури та мистецтва Речі Посполитої А. Закревський удостоїв о. А. Жезнічку відзнаки «Заслужений діяч польської культури». Останній є також кавалером ордена Леопольда II (короля бельгійців у роках 1865–1909), наданого йому 23 травня 1995 року нинішнім монархом Бельгії Адальбертом II.

Основу його зібрання еміграційного живопису становлять твори польських професійних художників, що творили після Другої світової війни, головним чином у Франції та Бельгії. За своїм авторським родоводом, образотворчою жанровою належністю, стилістичною манерою це суто реалістичні і вишукано абстрактні полотна Зигмунта Паска: портрети і пейзажі Ришарда Онишкевича; вітражні проекти Альфреда Марського (учня знаменитого митця доби сецесійної «Молодої Польщі» Юзефа Мегоффера) та понад 60 робіт Ромуальда Мальковського – актора, поета, випускника брюссельської художньої академії. У 1993 році колекція поповнилася працями Антонія Вечорка, подарованими збирачеві родиною померлого маляра. А перед тим так само вчинили близькі покійного Альфреда Марського.

Колекція картин місіонера-облата експонувалася в Бельгії (Брюссель), Польщі (Познань, Торунь, Ольштин). Організована в рамках транскордонної співпраці між шамотульським Музеєм-замком Гурків і львівським Музеєм історії релігії, вона вперше виставляється в Україні.