Берегині полтавського роду

1459549705.gif6 квітня у Львівському музеї історії релігії майстриня народної ляльки Наталія Свиридюк представляє виставку "Берегині полтавського роду". Це вузлові ляльки Полтавщини, створені майстринею протягом 2009-2012 років.

Один з найдревніших архетипічних символів, який єднає культури і традиції, - це вузлова лялька, лялька-мотанка, яка в тій чи іншій формі знана на всіх континентах. В Україні вона відома з незапам'ятних часів і своїми витоками сягає чи не в добу Трипільської цивілізації...

Наталя Свиридюк познайомилась з лялькою-мотанкою ще в дитинстві, коли бабуся зробила онуці іграшку зі шматочків різних хусток. Лише через багато років дитячі спогади зачепили в душі Наталії Олександрівни якісь таємні струни: в неї виникло нестерпне бажання спробувати самій створити мотанку. Спочатку це були ляльки для своїх дітей, потім почала робити подарунки для друзів, знайомих, показувати своє творіння більш широкому колу людей.

Сьогодні Наталія Свиридюк відома майстриня. Вона активно популяризує вузлову ляльку на Полтавщині, проводить майстер-класи, бере участь в фольклорних фестивалях та виставках в Україні та за кордоном; свої творчі досягнення узагальнює в наукових роботах.

291409113.gifЛьвівським глядачам майстриня представить майже 30 ляльок-мотанок, одягнутих в традиційний український стрій поширений на території історичної Полтавщини. Для виставки майстриня відібрала по декілька робіт з кожного проекту над якими працювала протягом останніх років. Це роботи із серії "Врятовані з вогнища", де ляльки виготовлені з фрагментів старовинних вишивок, що зібрані під час етнографічних досліджень; "А у мене лиштва мережана..." Олена Пчілка" - ляльки, в оздобленні одягу яких використані візерунки, зібрані Оленою Косач (Пчілкою); "Барви Полтавщини", виготовлені з домотканого полотна фарбованого рослинними барвниками; обрядові ляльки й ляльки доби козацького бароко.

Виставка "Берегині полтавського роду" - данина пам'яті предкам своєї родини. Поєднання старовинних світлин з родинних архівів Наталії Свиридюк та її чоловіка Олександра з роботами майстрині не що інше як зв'язок поколінь. Експозицію мотанок доповнять три сорочки із родинної колекції майстрині, характерні для Полтавщини і Київщини, а також два рушники "Дерево життя".

Урочисте відкриття виставки "Берегині полтавського роду" відбудеться у п'ятницю, 6 квітня о 15 годині в приміщенні Львівського музею історії релігії.

Ірина Цебенко, Олена Малюга, працівники ЛМІР
Тел.: (032) 2614822, 2357007, 2356100