Виставка "Різдвяні вітання з Литви"

4 січня 2012 р. до Різдвяних свят Червоноградська філія Львівського музею історії релігії (Палац Потоцьких) відкрила виставку "Різдвяні вітання з Литви". На виставці представлені твори понад 20 народних майстрів литовського міста Утена, яке є ровесником Львова. Це і живописні полотна, і витинанки, і різьблення з дерева, і плетіння з лози, і ткацтво, і флористика. Більшість представлених експонатів мають сакральний зміст, інші дають змогу познайомитися з історією, традиціями і побутом литовського народу.

Виставка стала своєрідним підсумком давньої співпраці наукових працівників Львівського музею історії релігії та Червоноградської філії Львівського музею історії релігії з литовськими науковцями. А сама ідея створення такого проекту зародилась після зустрічі на Міжнародній конференції "Історія релігій в Україні", яка щороку проходить у м. Львові.

Для червоноградців цікаво було пізнати культуру литовського народу. На відкритті завідувач філією п. Галина Гриник провела паралелі з народним мистецтвом нашого краю. Адже, не зважаючи на наше досить неблизьке сусідство, українська і литовська культури мають багато спільного. В творах обох культур простежується глибока віра в Бога, шанування та продовження своїх традицій. Можливо, саме завдяки таким майстрам народне мистецтво є вічним.

Пані Галина відзначила як народних, так і професійних майстрів міста Червонограда. Вона розповіла про досягнення митців у царині мистецтва, зокрема, у сучасному сакральному мистецтві (на прикладі оформлення інтер'єрів місцевих храмів). Був проведений аналіз розвитку народних ремесел з самих витоків містоутворення: з часів існування Кристинополя і сучасного міста Червонограда.

Начальник управління культури м. Червонограда Володимир Гуменюк визнав, що мистецтво - це найкращий засіб дипломатії, адже слова не завжди можуть передати культуру життя, поглядів та вірувань іншого народу.

Різдвяний настрій вечора створили колядки у виконанні дитячого музичного колективу загальноосвітньої школи №4, керівником якого є Маргарита Яворська.

Ст. наук. співробітник Червоноградської філії ЛМІР Маріанна Чорнобрива