Світ істини Анатолія Покотюка

2473542897.jpg18 листопада Львівський музей історії релігії презентує виставку "Світ істини Анатолія Покотюка" - талановитого митця й ентузіаста, місіонера культури, незвичайної особистості, твори якого вражають професійних митців, науковців, звичайних людей.

У Вікіпедії (міжнародний інтернет-проект вільної енциклопедії-І.Ц. ) читаємо: "Анатолій Покотюк - український художник, різьбяр, громадський діяч. Народився в селі Княже, що на самій межі Галичини та Волині. Національність - українець. Навчання - Львівська академія друкарства. Жанр - різьба по дереву, інтарсія. Напрямок - романтизм, реалізм. Роки творчості - змалку й досі".

Понад піввіку в древньому галицькому містечку Сокаль живе і працює Анатолій Стратонович Покотюк - художник, різьбяр, поет, богослов, філософ. А ще - директор музею "Людина. Земля. Всесвіт" (філії Львівського музею історії релігії), який було створено в районному центрі в 1985 році саме з його ініціативи. Відомий український журналіст Валерій Лапікура назвав митця "знаком запитання серед мільйонів знаків оклику".

За плечима Анатолія Покотюка шістдесят років життя, сорок з яких віддано творчій праці. Він працює переважно в техніці різьби по дереву й інтарсії, захоплюється мініатюрою.

Для створення своїх робіт майстер не шукає особливих порід дерев. Він просто майстерно підбирає види дерев, орієнтуючись на природні барви та фактуру, а майбутню глибину і силу здатний розгледіти навіть в звичайнісінькій дубовій дощечці. Митець серцем відчуває природній малюнок волокон дерева, таїну, яка криється в ньому. В його майстерних руках дерево оживає. "Воно дихає енергією, - тому і є матеріалом моїх творів",- говорить Анатолій Покотюк. Ніна Матвієнко, народна артистка України, в одному із записів про творчість Анатолія Стратоновича слушно зауважила: "Художник торкнувся дерева і в кожній його картині є маленький промінець світла. Це прийшло світло від Світла... Коли маленька мініатюра - то велика душа, вона вмістилася в дивовижних руках. Хто торкається творчості художника, забирає від нього все добре, а дерево служить йому як молитва".

- Митець із Сокальщини належить до обраної когорти особистостей, творчу наснагу яких живить незбагненна сила Всевишнього Розуму, - відзначив кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри художнього дерева Львівської національної академії мистецтв Володимир Жишкович.

Життя художник осмислює по-філософськи: в його творах є події з минулого, а є і погляд на сучасне й майбутнє, особисте бачення гармонії світу й пізнання Всесвіту. Він створив багато цікавих мистецьких циклів, зокрема: "Всесвіт. Життя. Розум", "Під Покровом Божої Матері", "Вчення життя - поклик у Майбутнє", "Свята Україна", "Києво-Могилянська Академія", "Богородичний цикл ікон" та інші.

За десятиліття плідної праці Анатолій Покотюк створив тисячі робіт. Ці твори виставлялися в багатьох містах України, США, Італії, Канади, Австрії, Австралії, Індії, Німеччини, Угорщини, Франції, Росії й Польщі. Понад півтораста виставок бачили в своїх експозиціях вишукані творіння Анатолія Покотюка. Вони постійно "живуть" і в багатьох музеях світу, є і в приватних колекціях відомих людей.

Він поспішає жити і творити, бо вважає, що "ми - тимчасові жителі на цій Землі, мусимо поспішати, щоб виправити людську сутність, оглядаючись на свою, чужу дитину, оберігаючи квітку і дерево, птаху і метелика, - тоді ми люди".

Час невпинно летить, вічність наближається. І сьогодні у нас є можливість переглянути творіння душі і серця Анатолія Покотюка, "сповнені божественної енергії образи", що проходять через призму національної культури й історії.

Урочисте відкриття виставки "Світ істини Анатолія Покотюка", присвячена 60-літньому ювілею митця, відбудеться 18 листопада, у п'ятницю о 16 годині у Львівському музеї історії релігії. Разом з тим видавництво "Логос" презентуватиме художній альбом "Світ істини та духовності митця Анатолія Покотюка".

Ірина Цебенко, зав.відділом Львівського музею історії релігії

Додати коментар

Будь ласка будьте ввічливими. Адміністрація залишає собі право видаляти коментарі. А також не гарантує надання відповіді на коментарі.