Світ істини Анатолія Покотюка

2473542897.jpg18 листопада Львівський музей історії релігії презентує виставку "Світ істини Анатолія Покотюка" - талановитого митця й ентузіаста, місіонера культури, незвичайної особистості, твори якого вражають професійних митців, науковців, звичайних людей.

У Вікіпедії (міжнародний інтернет-проект вільної енциклопедії-І.Ц. ) читаємо: "Анатолій Покотюк - український художник, різьбяр, громадський діяч. Народився в селі Княже, що на самій межі Галичини та Волині. Національність - українець. Навчання - Львівська академія друкарства. Жанр - різьба по дереву, інтарсія. Напрямок - романтизм, реалізм. Роки творчості - змалку й досі".

Понад піввіку в древньому галицькому містечку Сокаль живе і працює Анатолій Стратонович Покотюк - художник, різьбяр, поет, богослов, філософ. А ще - директор музею "Людина. Земля. Всесвіт" (філії Львівського музею історії релігії), який було створено в районному центрі в 1985 році саме з його ініціативи. Відомий український журналіст Валерій Лапікура назвав митця "знаком запитання серед мільйонів знаків оклику".

За плечима Анатолія Покотюка шістдесят років життя, сорок з яких віддано творчій праці. Він працює переважно в техніці різьби по дереву й інтарсії, захоплюється мініатюрою.

Для створення своїх робіт майстер не шукає особливих порід дерев. Він просто майстерно підбирає види дерев, орієнтуючись на природні барви та фактуру, а майбутню глибину і силу здатний розгледіти навіть в звичайнісінькій дубовій дощечці. Митець серцем відчуває природній малюнок волокон дерева, таїну, яка криється в ньому. В його майстерних руках дерево оживає. "Воно дихає енергією, - тому і є матеріалом моїх творів",- говорить Анатолій Покотюк. Ніна Матвієнко, народна артистка України, в одному із записів про творчість Анатолія Стратоновича слушно зауважила: "Художник торкнувся дерева і в кожній його картині є маленький промінець світла. Це прийшло світло від Світла... Коли маленька мініатюра - то велика душа, вона вмістилася в дивовижних руках. Хто торкається творчості художника, забирає від нього все добре, а дерево служить йому як молитва".

- Митець із Сокальщини належить до обраної когорти особистостей, творчу наснагу яких живить незбагненна сила Всевишнього Розуму, - відзначив кандидат мистецтвознавства, доцент кафедри художнього дерева Львівської національної академії мистецтв Володимир Жишкович.

Життя художник осмислює по-філософськи: в його творах є події з минулого, а є і погляд на сучасне й майбутнє, особисте бачення гармонії світу й пізнання Всесвіту. Він створив багато цікавих мистецьких циклів, зокрема: "Всесвіт. Життя. Розум", "Під Покровом Божої Матері", "Вчення життя - поклик у Майбутнє", "Свята Україна", "Києво-Могилянська Академія", "Богородичний цикл ікон" та інші.

За десятиліття плідної праці Анатолій Покотюк створив тисячі робіт. Ці твори виставлялися в багатьох містах України, США, Італії, Канади, Австрії, Австралії, Індії, Німеччини, Угорщини, Франції, Росії й Польщі. Понад півтораста виставок бачили в своїх експозиціях вишукані творіння Анатолія Покотюка. Вони постійно "живуть" і в багатьох музеях світу, є і в приватних колекціях відомих людей.

Він поспішає жити і творити, бо вважає, що "ми - тимчасові жителі на цій Землі, мусимо поспішати, щоб виправити людську сутність, оглядаючись на свою, чужу дитину, оберігаючи квітку і дерево, птаху і метелика, - тоді ми люди".

Час невпинно летить, вічність наближається. І сьогодні у нас є можливість переглянути творіння душі і серця Анатолія Покотюка, "сповнені божественної енергії образи", що проходять через призму національної культури й історії.

Урочисте відкриття виставки "Світ істини Анатолія Покотюка", присвячена 60-літньому ювілею митця, відбудеться 18 листопада, у п'ятницю о 16 годині у Львівському музеї історії релігії. Разом з тим видавництво "Логос" презентуватиме художній альбом "Світ істини та духовності митця Анатолія Покотюка".

Ірина Цебенко, зав.відділом Львівського музею історії релігії