«Історичний Володимировий подвиг…»

В музеї історії релігії відкрито міні-виставку «До 1025-річчя Хрещення України-Русі». Темою виставки став один епізод багатовікової історії християнства на теренах Галичини: відзначення 950-річчя Хрещення України-Русі.

Ще наприкінці 1937 року від митрополичого ординаріату Галицької Церковної Провінції митрополит Андрей Шептицький підписав указ про урочисте святкування ювілею Хрещення українського народу, потім підготували і видали спеціальне Пастирське послання, створили ювілейний комітет. У проекті програми зазначалося, що святкування ювілею триватиме з 31 липня 1938 до 1 серпня 1939 року, а всенародне свято у Львові відбуватиметься у травні 1939 року протягом трьох днів.
Упродовж ювілейного року чимало громад парафій та повітів Галичини святкували Хрещення українського народу. До них долучилася й українська греко-католицька спільнота в діаспорі.
Цю пам’ятну подію в житті українського народу урочисто вшанували в Апостольській Столиці. Тут, зокрема, відбулися святкові богослужіння, виголошення рефератів, в яких взяли участь найвищі достойники – кардинали, архієпископи, священики, настоятелі чернечих спільнот, віруючі різних національностей та обрядів.
Папа Пій ХІІ надіслав вірним візантійсько-слов’янського обряду вітального листа-послання, в якому підкреслював, що “частина тих народів, які покликуються на походження від Св. Володимира і на свою давню славу, терпить важкі переслідування, навіть кроваві, та заражена на нелюдську пропаганду проти Божого імени”.
В експозиції виставки розміщено літографію картини В.Коноша «Хрищення Руси-України», що була спеціально надрукована у львівському видавництві «Унія» до ювілею. Цікавим є й латунний хрест, усередині якого викарбувано «988 - 1938».
Родзинкою міні-виставки є світлина фотографа М. Шалабавки - митрополит Андрей Шептицький на фоні собору Святого Юра, спеціально до свята підсвіченого ілюмінацією. (Цю фотографію нам люб’язно надала Наукова бібліотека імені В.Стефаника НАН України).
Глядач побачить ікони св.Володимира, вперше виставлені з фондів музею, періодичні видання 1938 - 1939 рр. - часопис «Нива», «Українське юнацтво», «Дзвони», які висвітлюють питання ювілею.
Фондова група «Архів» представила унікальний документ, в якому Управа парафії і храму Преображення св. Спаса у Львові та Парафіяльна рада повідомляють, що на честь 950-ліття Хрещення Русі-України при допомозі віруючих «справила два дзвони, даючи їм імена наших великих просвітителів – Св. князя Володимира і Св. княгині Ольги».
Ця невеличка експозиція - це лише часточка численних історичних та мистецьких скарбів Львівського музею історії релігії, що їх музейники не лише дбайливо зберігають, а й відкривають для глядачів.

Ірина Цебенко, -
завідувачка відділом ЛМІР