Виставка «Реліквії митрополії»

1473596329.gif2 червня 2012 р. у Львівському музеї історії релігії за участі Його Високопреосвященства Генерального Вікарія Папи для держави-міста Ватикан Кардинала Анджело Комастрі – спеціального легата Святішого Отця Бенедикта XVІ відкрито виставку «Реліквії митрополії»,

присвячену 600-річчю перенесення столиці римсько-католицької архідієцезії з Галича до Львова. Виставка створена за сприяння Львівського архієпископа митрополита РКЦ Мечислава Мокшицького. Львівську римсько-католицьку архідієцезію було створено в Галичі буллою папи Григорія ХІ «Debitum Pastoralis Officii» 13 лютого 1375 р.

Архієпископи митрополити Галицькими були: Матвій (1375 – 1384), Бернард (1384 – 1390), Бл. Яків Стрепа (1391 – 1409), Миколай Тромба (1410 – 1412).

В 1412 р. вдалося новому архієпископові Янові із Ряшева дістати від папи дозвіл перенести осідок латинського архієпископа – митрополії до Львова.

Архідієцезія, проіснувавши з часів Галицького архієпископа, а нині її покровителя, Бл. Якова Стрепи до часів Львівського архієпископа Євгенія Базяка майже шість століть, була ліквідована радянською владою після II світової війни.

3 1946 року у Любачеві перебував вигнаний комуністичним режимом зі Львова архієпископ Євгеній Базяк. У рік здобуття Україною незалежності 16 січня 1991 року Святіший Отець Іван Павло II відновив діяльність Римсько-Католицької Церкви в Україні, в тому числі, Львівської архідієцезії, призначивши архієпископом Апостольського адміністратора у Любачеві єпископа Мар’яна Яворського. Юрисдикція Архідієцезії охопила відновлені церковні структури Волинської, Івано-Франківської, Львівської, Рівненської, Тернопільської та Чернівецької областей.

22 листопада 2008 року кафедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці у Львові відбувся урочистий інґрес (введення на престол) нинішнього митрополита Львівського Мечислава Мокшицького.

На виставці «Реліквії митрополії», яка є часткою святочних заходів, вперше експонуються речі, збережені і надані курією Львівської римсько-католицької архідієцезії. Це ікони, портрети, папські булли, релікварії, монстранції, одяг (орнати, капи, мітри, тощо).

Представлені також предмети із фондових збірок Львівського музею історії релігії, Львівської Національної галереї мистецтв та Львівського історичного музею.

Куратор виставки Бубряк Р.
Оформлення Матвеєва Т., Євтушенко О., Малкуш М.