До ювілею подвижника

У цьому році виповнюється 140 років від дня народження о. Юрія Кміта - одного з подвижників відродження українського національного життя на західноукраїнських землях українського письменника і публіциста, етнографа Бойківщини і літературознавця, громадського діяча і священика. Він народився 24 квітня 1872 року в с. Кобло на Старосамбірщині, навчався у Самбірській гімназії, Львівській духовній семінарії.

Отець Юрій Кміт душпастирював у Сокальському, Яворівському, Камянко-Бузькому, Старосамбірському, Турківському і Городоцькому районах. Майже 30 років був парохом у с. Чайковичі на Самбірщині. Постійно займався релігійно-моральним вихованням шкільної молоді, вів уроки катихизації. Брав активну участь у національно-визвольних змаганнях як шкільний інспектор Рудківського повітового комісаріату ЗУНР, військовий священик січових стрільців.

Сучасники свідчать, що він завжди був там, де треба було виявити живу думку, почати новий напрям у праці, збудити в людях віру у власні сили. На початку ХХст. він став членом Наукового Товариства ім. Т. Шевченка, публікувався у його виданнях, співпрацював з І.Франком, М.Грушевським. В.Гнатюком. Тоді ж опубліковані збірки його новел "Житє", "В затінку й на сонці", "З гір", "Тремтіння душі", "Пятдесятлітне подруже", п'єса "Подруже", повість "Сотрудник", низка літературознавчих статей, наукових розвідок з етнографії Бойківщини, історії Галичини.

Великим успіхом у сучасників користувалися усні й опубліковані проповіді о.Юрія Кміта, що торкаються найглибших проблем людського існування, у них є безліч думок і практичних порад щодо виховання дітей, самовдосконалення християнина й громадянина. Помер о. Юрій Кміт 25 червня 1946 року і похований біля церкви в с. Татаринів Городоцького району.

У 1991 році в с. Кобло відкрито історико-краєзнавчий музей, в основу якого покладено матеріали про життя і діяльність Юрія Кміта, графічні роботи етнографа-художника Володимира Шагали, а в 1993 році тут споруджено пам'ятник о. Юрію Кміту.

З ювілейними матеріалами про Юрія Кміта можна ознайомитися на сайті наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка (http:// library.lny.ua//bibl//)

І. Паламар, завідувач біо-бібліографічного відділу
інституту релігієзнавства філії Львівського музею історії релігії,
координатор ювілейного оргкомітету