Міжнародний день музеїв - 2017

286492625.gifУпродовж вже 40 сорока років, 18 травня світова музейна спільнота відзначає Міжнародний день музеїв. Темою цьогорічного святкування, запропонованою Міжнародною радою музеїв (ІСОМ), є «Музеї і суперечлива історія: розповідаючи про замовчуване». Для музеїв України ця тема має особливе значення: з огляду на події останніх років – Майдан і АТО – виникла гостра потреба суспільства в переосмисленні історичного досвіду. Це має бути враховано в створенні нових музеїв і перебудові експозицій уже діючих.
    До свого професійного свята різноманітну програму підготував разом з філіями Львівський музей історії релігії: презентації і мистецькі зустрічі, майстер-класи і квести, концерт органної музики і виступ народного ансамблю, перегляди виставок. Заходи проходитимуть протягом тижня, з 14 до 21 травня.
    Першим свої «святкові» двері відвідувачів відкриває наймолодша філія ЛМІР – Музей «Староскварявський іконостас XVI–XVIII століть». Чотирнадцятого травня тут презентують фотовиставку «З історії церкви Святого Архістратига Михаїла села Стара Скварява» (17 година). У музеї «Людина. Земля. Всесвіт» (Сокальська філія ЛМІР) художник, різьбяр Анатолій Покотюк на основі музейної експозиції «Космічне мистецтво» проведе практичне заняття «Таємниці всесвіту» (16 травня о 14 годині).     Насиченою і різноплановою буде програма заходів колективу саме у Міжнародний день музеїв (18 травня). Охочих оглянути скарб золотих монет епохи Наполеона III і не тільки, чекають у Львівському музеї історії релігії на виставці «Відкриваємо фонди» (16 година), яка репрезентуватиме колекції культових предметів фондових груп збереження «Метал» і «Нумізматика». Допитливих, спраглих до знань львів’ян  і гостей міста зацікавить презентація туристичного маршруту «Єврейський квартал у Львові: розповідаючи про минуле» (о 16, 18, 20 годинах). Його шлях проляже «станціями» «Міський арсенал», «Золота Роза», «Площа Коліївщини» та іншими. Завершиться екскурсія на Староєврейській, де діє постійна експозиція «Ті, що рятували світ». Ще одна цікавинка, запровадження аудіогіда в екскурсійній роботі музею, чекає на тих, хто хоче самостійно оглянути експозицію (16 година 30 хвилин). Порадує своїм виступом духовий оркестр Львівської духовної семінарії Святого Духа (15 година 30 хвилин).
        У Музейній вітальні «Людина. Земля. Всесвіт» відбудеться зустріч з письменником Мироном Гавришкевичем. Тема зустрічі – «Трагічне і правдиве – говоримо про складне». На основі спогадів колишніх політв’язнів, воїнів УПА учасники заходу говоритимуть про трагічні події визвольних змагань на Сокальщині. Доповненням до теми стане виставка художніх полотен Ганни Шурми «Операція «Вісла»». Місцеві пластуни покажуть гумористично-патріотичну інсценівку «Будь справжнім» (14 година 30 хвилин).
    До Всесвітнього дня вишиванки, який цього року збігається з Днем музеїв, Львівський музей історії релігії разом з Бортятинською, Сокальською, Червоноградською і Староскварявською філіями підготував виставку вишиванок і рушників «Магія орнаменту рукою жінки» (17 година).
    Одягнуть свої вишиванки бортятинці і пройдуться святковою ходою селом (12 година). Потім усі зберуться в Музеї-садибі родини Антоничів (філія ЛМІР) на презентацію копії картини Володимира Патика «Лемківська пісня», яку виконала студентка Львівського державного коледжу декоративного і ужиткового мистецтва імені Івана Труша Альбіна Левунець. На полотні – два велетні духу: лемки поет Богдан-Ігор Антонич і художник Никифор Дровняк. По завершенні відбудеться показ відеоролика про життя і творчість Никифора Дровняка (13 година).
    Чимало заходів чекає і на школярів. У Червонограді геолог, краєзнавець, художник Сергій Солодкий розповість про принципи побудови макета палацо-паркового комплексу Потоцьких у Кристинополі-Червонограді. Митець проведе майстер-клас з моделювання архітектурних об’єктів (14 година).
    Бортятинські учні разом із студентом художнього професійно-технічного училища імені Й. П. Станька (смт Івано-Франкове Яворівського району) Василем Перляковським розмальовуватимуть яворівську іграшку (13 година).
    Весело, а головне корисно провести час запропонують у Львівському музеї історії релігії на інтерактивному музейному квесті (16 година).
    Про жінок-мироносиць, які супроводжували Ісуса Христа на шляху від Галілеї до Голгофи й залишилися поруч з Учителем до Його останнього подиху на Хресті, розкажуть на кураторській екскурсії виставкою «Святі жони» (18 година ЛМІР).
    Своїх відвідувачів Палац Потоцьких чекає і 19 травня на відкритті міні-виставки «Поговоримо про наболіле», яка побудована на основі архівних документів та друкованих видань про переселенсько-депортаційні акції  1946–1951 років. Цього ж дня відбудеться зустріч з місцевими старожилами, краєзнавцями, які розкажуть про події тих років (14 година).
    У неділю, 21 травня, у Музеї-садибі родини Антоничів самодіяльна майстриня Олександра Біла презентуватиме виставку машинної вишивки і вишивки хрестиком «Несімо злагоду, нам зла не треба» (13 година).
    Шанувальників органної та камерної музики чекає концерт «Музика століть» у ЛМІР (15 година). Завершальним акордом святкувань буде виступ ансамблю народної пісні та побутового танцю «Оксамит» із Запоріжжя з благодійною програмою «Співаючи про замовчуване». 19 травня його чекають у Червонограді (12 година) і Львові (18 година), а 21 травня – у Бортятині (13 година 30 хвилин).

Ірина Цебенко, Олена Малюга, наукові співробітники ЛМІР
                                            телефони: (38032) 235 61 00, 235 70 07, 26148 22