Ніл Хасевич – воїн, митець, легенда

DSC04594
В музеї « Людина. Земля. Всесвіт» до 75-ліття УПА експонується виставка одного твору митця Анатолія Покотюка «Ніл Хасевич». Авторська робота (об’ємна інтарсія, різьба на дереві), присвячена члену ОУН, воїну УПА, великому патріоту України, графіку європейського рівня – Нілу Хасевичу ( 1905 – 1952рр). Він міг бути успішним художником, житии богемним життям, виставлятись у закордонних салонах, натомість став митцем – повстанцем, обравши криївку з примітивним друкарським верстатом.
Ніл Хасевич працював переважно в галузі станкової, книжкової, документальної графіки, створював дереворити (гравюри на дереві). У нього були шанувальники у Польщі, але шлях у велике мистецтво для українського художника був закритий через небажання приймати польське громадянство.
Після навчання Ніл Антонович повернувся на Волинь. Працював учителем у місцевій школі, бухгалтером у сільпо, малював.
На малій батьківщині Хасевич починає займатися громадською і політичною діяльністю, стає членом Волинського Українського Об`єднання, згодом вступає до ОУН, з багатьма членами якої, зокрема з Степаном Бандерою, зблизився ще в студентські роки у Варшаві.
Талановитий художник міг спокійно заробляти на хліб своїм мистецтвом, але страшні події початку радянсько-німецької війни, коли під час відступу в червні 1941 р. каральні органи СРСР потопили Західну Україну в крові тисяч невинно закатованих людей, змусили Хасевича докорінно змінити своє життя.
Протягом 1943-1944 рр., працював у редакції журналу "До зброї", готував ілюстрації до сатиричних журналів УПА "Український перець" та "Хрін", керував підпільною друкарнею, випускав різні агітаційні матеріали (брошури, листівки, летючки).
Він же розробляв ескізи прапорів, печаток, бланків, бофонів і відзнак підпілля (Хрест заслуги, Хрест бойової заслуги, медаль "За боротьбу в особливо важких умовах"), навчав мистецтва гравюри молодих художників, які відходили вже на інші терени ілюструвати підпільну літературу
Підпільні твори Ніла Хасевича було оприлюднено на Заході. У 1951 р. роботи Хасевича потрапили до делегатів Генеральної Асамблеї ООН та іноземних дипломатів і були надруковані в альбомі "Графіка в бункерах УПА". Це остаточно довело до шалу радянське керівництво. Органами НКВД було створено спеціальну оперативно – пошукову групу для затримання Ніла Хасевича. В березні 1952 року зрадники допомогли відшукати криївку, біля с. Сухівці, Рівненськой області, де переховувався Ніл Хасевич разом із охоронцями. Але живим Хасевич не здався, застрелився з особистої зброї разом із двома своїми охоронцями - побратимами В'ячеславом Антонюком - "Матвієм" та Антоном Мельничуком - "Гнатом", спаливши перед тим усі важливі документи.

Могили митця, як і двох побратимів, що розділили з ним смерть 4 березня 1952 р., і досі не знайдено. Наукові співробітники Сокальської філії ЛМІР музею «Людина.Земля.Всесвіт» розробили цикл тематичних екскурсій « Ніл Хасевич – воїн, митець, легенда» для учнів Сокальських шкіл. Під час проведення екскурсії наукові працівники звертають увагу школярів на особливу силу духу і нескореність Ніла Хасевича. Адже художнику, який був інвалідом з 17 – ти річного віку ( втратив ногу, потрапивши під потяг), довелося працювати у надзвичайно складних умовах збройної боротьби, місяцями не виходячи з криївок, при поганому освітленні та браку повітря, не маючи достатньої кількості дерева та інструментів для створення дереворитів. Цією незламністю були пройняті його твори і через них сила передавалися іншим повстанцям.
Зброєю Хасевича були олівець і різець, папір і дерево. І хоч він не очолював збройних формувань, не керував бойовими групами і операціями, його дуже шанували в УПА, максимально оберігали і навіть наполягали на відході на Захід, але він відмовився. Припускають, що у повстанський період митець виконав майже три сотні графічних робіт, значна частина яких загинула під час військово – чекістських операцій і не дійшла до сучасників. Н.Хасевич знав, що приречений на загибель, але не на забуття
Його ім’я почало повертатися до земляків тільки зі здобуттям Україною Незалежності. На початку 90-х років ХХ ст..Волинський та Рівненський краєзнавчі музеї провели виставки творів художника,свого часу вилучених співробітниками НКВД у вбитих чи захоплених повстанців. Було впорядковано місце загибелі Ніла Хасевича, з’явились публікації у періодичній пресі. Але найбільшою вдячністю нащадків є те, що його творами кожен рік ілюструють нові історичні та художні книги про УПА.

Ольга Янчук молодший науковий співробітник

Сокальської філії ЛМІР1823360649.gif4093370848.gif1289334507.gif163227365.gif