Іван Рішко: «З Україною у серці»

2750311215.gif31 серпня у музейній вітальні нашого музею відбулася зустріч з високоповажними гостями , земляками з Сокальщини, українцями, які мешкають в Америці з 1950 року – доктором історіографії та філософії, багаторічним викладачем Державного Університету штату Нью-Йорк у Баффало Іваном Рішком з родиною та директором релігійного видавництва «Святого Володимира і Ольги» Володимиром Панчишиним.
Іван Рішко довго йшов до того, щоб ступити на рідну землю. Вперше прилетів в Україну із туристичною групою у1983році. Він мав народитися у Селі Княжому Сокальського району на Львівщині. Але не судилося …Народився в концентраційному таборі Райху у 1944 році.
«Переважна більшість українських громадян була доставлена до Райху з окупованої території України впродовж 1942-1944 рр. внаслідок жорстокого примусу. Така доля спіткала і мою родину з села Княже, зокрема, мою маму Ганну, не зважаючи на те, що вона була вагітна», - згадує Іван Рішко.
Сам про цей період, звичайно, не пам’ятає, але розповідає, що згадувала його мама. Доля подарувала їм життя, попри всі страждання і поневіряння. Завдяки міжнародним харитативним організаціям, ООН в 1950році вони приїхали до Америки. Не з власної волі багато людей таких, як Іван Рішко, прожили без рідної землі, у вигнанні. Проте, «кожна мить мого життя була з Україною», - розповідає він. Цю любов до рідної землі йому прищепила мама. Назвала сина Іваном, а не Адольфом, як цього хотіли в концтаборі. До самого серця запали Івану українські народні і патріотичні пісні, які співала мама і об’єднана україномовна родина. «Через ці пісні я був закоханий в Україну», - згадує Іван Рішко. Невимовна любов до рідного краю, затамований біль і спопеляюче єство почуття ностальгіі…Він жив болями , радощами України і надією побувати у рідному, милому і дорогому серцю краї . Коли з’явилася перша можливість відвідати Україну, приїхав у рідне село Княже, завітав до рідної хати. Звідти маму забрали до Німеччини. Хати вже не було. Від неї залишився лище фундамент. І знову защеміло в серці…
Тепер Іван Рішко майже щороку приїжджає в Україну. Все своє життя він присвятив Державному Університету в Баффало. Проте думками був завжди з рідною землею. Він багато допомагає рідному селу, школі, громаді. За духовної і матеріальної підтримки Івана Рішка та відданих Україні патріотів видана книга Володимира Панчишина «Молитви до Небесних Сил за захист українського народу». Ця книга-реквієм є відгуком на доленосні події 2013-2014 рр. та переломну суспільно-політичну ситуацію в Україні. Книга містить інформацію про Героїв Небесної Сотні та  велику кількість ілюстративного матеріалу.
Автор книги - Володимир Панчишин, директор релігійного видавництва «Святих Володимира і Ольги» у Львові, подарував цю книгу нашому музею. Тепер вона доповнює експозицію, присвячену Небесній Сотні.
Високоповажні гості оглянули зали музею, поділилися своїми враженнями і думками: « Жити любов’ю до України, любити все рідне, починаючи від батька, матері, не забувати своє коріння, своє гніздо, любити неповторну українську природу, свою чарівну мелодійну мову, пізнавати трагічну і правдиву історію України. Патріотизм – велика духовна цінність. Любити рідне -це відображення Божої любові до нас і нашої любові до Бога. Нашим обов’язком є поширювати цю любов до всього світу.Тільки тоді, коли ти далеко від рідної землі, можеш зрозуміти це», - вважає Іван Ріжко.

Наталія Покотюк,

старший науковий співробітник Сокальської філії музею

1177516917.gif2954068320.gif2373167312.gif116897807.gif