«Сокальщина – наш соколиний край»

893119257.gif12 листопада Сокальщина презентувала у Львівській  обласній філармонії свої    кращі музичні та мистецькі здобутки, все, що живе, яскраве, барвисте, чим славляться до нині давні родини надбужанського краю.
 Багата земля Надбужанська талантами! Скількох митців вона виплекала для суспільства годі полічити. Мистецька палітра нашого краю  багата та різноманітна.  Вона зберегла чимало цікавих народних звичаїв, традицій, легенд, ремесел. Місто славиться талановитими митцями , музичними , художніми колективами. Народне мистецтво Сокальщини оригінальне і своєрідне. Це видно і в тканинах, і в одязі, і у вишиванці.
 « Сокальщина – наш соколиний край» -  під такою назвою розпочалося святкове дійство. Спочатку презентували виставку народних умільців району, які є окремою віткою в багатому і різновидному народному мистецтві західних земель України. Це, зокрема, виставка ікон відомого митця, філософа і поета, завідувача Сокальською філією ЛМІР музею «Людина.Земля. Всесвіт» Анатолія Покотюка. Його твори несуть Світло, Красу і Любов людям.
За десятиліття плідної праці Анатолій Покотюк створив тисячі робіт. Ці твори виставлялися в багатьох містах України, США, Італії, Канади, Австрії, Австралії, Індії, Німеччини, Угорщини, Франції, Росії й Польщі. Понад півтораста виставок бачили в своїх експозиціях вишукані творіння Анатолія Покотюка. Вони постійно "живуть" і в багатьох музеях світу, є і в приватних колекціях відомих людей. Анатолій Покотюк – талановитий  художник, різьбяр, громадський діяч.  Працює переважно в техніці різьби по дереву й інтарсії, захоплюється мініатюрою. Для створення своїх робіт митець  майстерно підбирає види дерев, орієнтуючись на природні барви та фактуру,  він серцем відчуває природній малюнок волокон дерева і глибоку  таїну, яка криється в ньому.
Знамениту сокальську вишивку  представила  талановита майстриня і дослідниця Оксана Рушінець. Для вишивок Сокальщини характерні легкі ніжні узори, які справляють враження тонкого мережива. Відомі етнографи – дослідники відзначають , що взори ці не мають подібних. Вони виконуються переважно чорним кольором. Вишукане , багате, монументальне чорне мереживо образно виділяється в складному комплексному одязі  Сокальщини. З часом у сокальський взір приходять густі , без пробілів геометричні візерунки та різні барви. Поряд з темно-чорним, зеленим, фіолетовим, звичайно і синьо-жовті кольори. На виставці були представлені традиції  вишивки давньої  і  сокальська вишивка у сучасному стилі, писанки Сокальщини, які славляться на всю Львівщину особливим малюнком.
Вражали  своєю оригінальністю, композицією, високою майстерністю писанки голови  Сокальського осередку СУ Надії Мельник. Писанки Сокальщини відрізняються від дуже колоритних, яскравих гуцульських і від скромних, але теж цікавих бойківських, і від писанок інших етнографічних реґіонів України переважанням рослинного орнаменту, своєрідним композиційним розташуванням його на площині яйця, специфічним колоритом. На початку дев’яностих років сокальські союзянки відродили  традицію писанкарства. Першою учителькою для них була пані Ярослава Вергун, яка писала писанки  природнимими  фарбами. Колорит її розпису спокійний, тло -  темно-коричневе або чорне,  переважно з характерними рослинними елементами.
Великий інтерес викликали  керамічні вироби ХІХстоліття. Гончарне виробництво на Львівщині має теж свої давні традиції. Тут працювало багато відомих майстрів , вироби яких – помітна сторінка в історії народної кераміки України. Найбільш відомою стала кераміка Сокальщини завдяки виробам  Василя Шостопальця (його посуд, дзбанки), які відрізняються прекрасними розписами птахів, квітів, однотонних кахлів пастельних тонів. Велика збірка виробів Василя Шостопальця зберігається у фондах  Львівських музеїв.
Сучасну кераміку представив народний майстер Богдан Ямовий , життя якого вже багато років тісно пов’язане з дивовижним природнім матеріалом - глиною. Серед його виробів-  предмети побуту( глечики, тарелі). Його керамічні вироби завжди виглядають теплими та зворушливими, бо разом з відбитками його  рук зберігають частину душі майстра. Доповнювали виставку живописні полотна автора  циклу «Ангели», які вражали глядачів  своєю насиченістю, філософськими ідеями, загадковістю і таємничістю.
«Міцні традиції, оригінальність художнього вислову ставлять Сокальщину в ряд найцінніших культурних надбань українського народу. Про що свідчать кращі колективи та окремі вокалісти району, які сьогодні показали кращі номери та довели , що Сокальський район має ким пишатись", - наголосила директор департаменту з питань культури, національностей та релігій Львівської ОДА Христина Береговська.

3819678359.gif1826759645.gif2573370653.gif342326173.gif2603060797.gif1321349621.gif
                                                        Наукові співробітники Сокальської філії ЛМІР