Боротьба в ім’я Правди. Невмирущість героїчних традицій українського народу

3648946401.gif14 жовтня кожного року увесь християнський світ з глибокою любов'ю, вдячністю і надією славить Пресвяту Богородицю, Матір Спасителя світу Ісуса Христа.
     Для нас, українців, це свято християнське і національне, воно символізує зв'язок поколінь, невмирущість героїчних традицій нашого народу. Адже день 14 жовтня 1942р. вважається  днем заснування УПА.
     Історія ОУН та УПА стала історією долі сотень тисяч українських родин, в тому числі на Сокальщині. Мабуть, ні одна подія у ХХ ст. не залишила такого глибокого сліду в пам'яті українців як національно-визвольні змагання учасників ОУН та УПА.
     На Конгресі Українських Націоналістів (28-го січня – 3-го лютого 1929р.) у Відні було покликано до життя й чину Організацію Українських Націоналістів.
     Масові репресії  і розстріли українських патріотів німцями, активізація бойових дій радянських партизанів і посилення терористичної діяльності польського підпілля на Західноукраїнських землях призвели до того, що Провід ОУН вирішив невдовзі перейти в підпілля і розпочати збройну боротьбу з ворожими військами.
  Хоча день 14 жовтня 1942р. вважають символічним днем заснування УПА, проте підпільники і партизани в роки війни датували утворення Української повстанської армії весною 1943р.
     У Сокальській філії ЛМІР музею «Людина. Земля. Всесвіт» відкрито виставку присвячену визвольній боротьбі українського народу.
     Центральними експонатами у виставці є роботи митця Анатолія Покотюка: «Покрова Неба і Землі!» і «Та, хто веде на величні подвиги!», виконані в техніці інтарсії та накладної різьби.
 Картина «Та, хто веде на величні подвиги!» присвячена Павлу Лукомському, який в роки національно – визвольної боротьби допомагав воїнам УПА. Він походив родом з Волині, м. Турійськ. Був ув’язнений за політичні погляди в Ковельській тюрмі.
     Великий інтерес становлять поштові ілюстровані конверти, присвячені націоналістичній діяльності ОУН та УПА. Вони були видані у м. Івано-Франківську видавництвом «Місто НВ». Конверти були подаровані музею Євгеном Когутом. Жертводавцями виступили Шкутяк З. В. та Когут У.
     Серед експонатів  є конверти зі зображенням бофонів (100 крб., 200 крб., 1000 крб.). Бофони – це квитки на бойові фонди ОУН та УПА, які сповняли функцію повстанських грошей чи квитанцій. Це один із засобів поширення визвольної ідеології і боротьби з ворожими військами. Автор бофонів – український художник і графік, член ОУН та УГВР Ніл Хасевич («Зот» 1905-1952 рр.).
     Важливе значення мають конверти із зображеннями книг.  Наприклад, книга спогадів Юрія Городянина (Горліса-Горського, 1898 – 1946) «Ми ще повернемось!».  Ю. Городянин був поручником Армії УНР, ад’ютантом 1 – го куреня полку «Гайдамаки» Холодного Яру в 1919 – 1920 рр., організатором українського підпілля на Поділлі в 1922 – 1924 рр., політичним в’язнем російських тюрем та психіатричних лікарень. Також книга Петра Франка «Репресоване духовенство УГКЦ». Автор книги – голова Львівського обласного товариства політичних в’язнів і репресованих, в’язень комуно-московських концтаборів подає спогади, документальні свідчення про репресії духовенства УГКЦ усіма окупаційними режимами в Галичині.
     На виставці є конверти із зображеннями портретів визначних діячів ОУН та УПА: Івана Климіва -«Легенди», Володимира Макара, Петра Мельника- «Хмари» (художники Д. Угринюк та В.Демків).
     Іван Климів -«Легенда» (1909-1942 рр.) , Крайовий провідник ОУН на ПЗУЗ, в’язень польських тюрем, міністр політичної координації українського уряду (1941 р.), генерал,  посмертно нагороджений «Золотим хрестом заслуги УПА».
     Володимир Макар (1911 -1993) – член ОУН, в’язень «Берези Картузької», журналіст, мемуарист.
     Петро Мельник -«Хмара» (1910 – 1952) – командир ТВ – 21 УПА «Гуцульщина».
     Цінним на виставці є конверт із зображенням плакату «Комуно – московським злочинам прощення немає!». Згідно таємної постанови Раднаркому СРСР від 5 та 29.12.1939р. із західної України та Білорусії в      1940 – 1941рр. було насильно депортовано 1 173 000 осіб.

1091781052.gif2165470760.gif3502380903.gif

Молодші наукові працівники Сокальської філії  ЛМІР