Тарас Шевченко – на межі епох

4114435034.gifБагаторічне осмислення витоків геніальності шевченкового відображення української ментальності, історично правдивого і образного відтворення нашої минувшини, кріпацько- трагічної доби в Україні, як і пророчі проникнення в її майбутню долю, неминуче приводять до важливого висновку – кожен рядок його поезії , прози і щоденників є віддзеркаленням невичерпної за своїм багатим розмаїттям пам’яті українського народу, славної і трагічної його історії. Щороку відзначаючи Шевченківські дні, ми знову звертаємося до витоків творчої величі , незламного духу і волі нашого генія. Творчість Т.Шевченка ставала особливо актуальною у той час, коли поставало питання про національну незалежність нашого народу. В наш час, коли Україна духовно відроджується та бореться за утвердження своєї територіальної цілісності, Тарас Шевченко сприймається як уособлення сили й енергії нашого народу. Напевне, ще ніколи образ Шевченка не був настільки актуальним, а сам поет – таким людяним, близьким до «живих і мертвих, і ненароджених».

На основі музейної Шевченкіани наукові працівники Сокальського музею «Людина.Земля.Всесвіт» проводять тематичні екскурсії «І мертвим , і живим…», «Апостол Правди і Пророк», акцентуючи увагу школярів на певних літературно- мистецьких творах, в яких своєрідний заповіт потомкам , тим, хто повинен берегти культуру, історію рідного народу, прилучатися до духовності, очищатися невмирущою спадщиною як у буденних, так і святкових звичаях , традиціях, плекати ту Україну, про яку мріяв і яку виборював геній людства і наш Кобзар.
У колекції зібраній нашим музеєм Шевченківська тема представлена унікальними виданнями Кобзарів ХІХ-ХХст., рідкісними книгами, серед яких поема Тараса Шевченка «Гайдамаки» в інтерпретації О.Сластьона (1886р.)
Музейну Шевченкіану доповнюють нові експонати: монети, присвячені Тарасу Шевченку, які входять до колекції туристичного монетного двору, шматочок лози з колиски, яка знаходиться в хаті, де народився Тарас Шевченко (с.Моринці), кора від тисячолітнього дуба (с.Будище, Черкащина) садиби пана Енгельгарда, де малий Тарас ховав в дуплі свої малюнки від нього, сторінка метричної книги с.Моринці Звенигородського повіту Київської губернії із записом про народження Тараса Шевченка та інші.
1670858973.gif
Обговорення поеми Тараса Шевченка «Гайдамаки» в інтерпретації О.Сластьона справило на дітей глибоке враження і навіть бажання проілюструвати окремі розділи. Наукові працівники показали захоплення художника епічним розмахом Шевченкової поеми про народне повстання 1768 року на Правобережній Україні , відоме під назвою Коліївщина, звертали увагу дітей на майстерно передані , багатофігурні композиції, сповнені динаміки повсталого народу. Багатьом графічним композиціям властиве романтичне піднесення, поряд із цим деякі з них іншого характеру- епічного, ліричного, трагічного.
В оновленій експозиції музею чільне місце займає ще одна мистецька композиція «Тарас Шевченко – на межі епох». ЇЇ концепція передбачає розділ, який змушує сучасників не тільки згадувати літературну творчість Кобзаря, а й відчувати майже матеріальну присутність Тараса Шевченка у вирії драма- тичних подій початку ХХІ століття. У своїх творах митець Анатолій Покотюк зосереджує увагу глядачів на зовсім іншому сприйнятті подій в Україні 2013 – 2015років., пов’язуючи їх з пророчими передбаченнями поета, з’ясовує для себе і показує нам нову реальність, новий погляд на творчість Генія і закликає пам’ятати нескінченні покоління героїв, які рясно скропили своєю кров’ю українську землю.

Сокальська Шевченкіана

Напередодні шевченківських днів в Сокальській Центральній районній бібліотеці ім.Василя Бобинського відбулася презентація колективної збірки поезій членів літературно-мистецького об’єднання «Колос», спеціального тематичного випуску альманаху «Соколиний край» №14. В альманасі представлено зразки мистецького потенціалу як зрілих і досвідчених, так і юних, чия життєва і творча стежина починає шукати себе у системі суспільних і духовних координат, а також тих, хто вже вирушив у засвіти, залишивши нащадкам своє сокровенне надбання. В оформленні обкладинки використана робота сокальського митця Анатолія Покотюка «Пророк» («Шевченко», дерево, різьба, 1993р.)

3434259573.gif3871303334.gif3208684161.gif1975996452.gif