Через кордон без бар’єрів

4
У рамках проекту «Через кордон без бар’єрів», що вбачає в собі інтеграцію неповносправних осіб через туризм та культуру співробітництвом Польща – Білорусія – Україна, 8 -12 грудня відбулася поїздка у Польщу для працівників музеїв Львівщини.
Темою тренінгу було : усунення архітектурних бар’єрів для полегшення відвідування музеїв неповносправними особами.

Дванадцять учасників - це представники музеїв зі Львова, Івано–Франківська, Стрия та Сокаля. Всі вони були також учасниками одноіменного семінару, що відбувся у вересні 2014 року , у приміщенні Львівського Музею Історії Релігії.
Проживали учасники у містечку Краснийстав (Krasnystaw) .

464579934.gif
У вівторок було відвідано перший з чотирьох музеїв Люблінщини, а саме Музей Регіональний у Стальовій Волі ( Myzeum Regionalne w Stalowej Woli). Цей музей вразив високим рівнем облаштування для неповносправних осіб : жодних незручних порогів, спеціально механізований ліфт, туалет для людей на візку.
Довкола музею розташована експозиція скульптур для людей незрячих , що наче руйнує музейне табу - «не торкатись експонатів». Цей проект був здійснений у 2008 році, спільними зусиллями професійних скульпторів з України та Польщі. Біля кожної зі скульптур є табличка з підписом художника твору шрифтом Брайгеля. У приміщенні музею на першому поверсі створена «Навчальна кімната», в якій проводяться освітницька та виховнича робота з дітьми. На даний момент на цих стінах представлена серія плакатів патріотичного характеру під назвою «Хто є ти ?» «Kto tu jestes ?» . Доступні для дитячого розуміння фрази ненав’язливо викликають почуття патріотизму та шляхетості , сучасна подача плакатного мистецтва цікава та зрозуміла.

3494089099.gif
На другому поверсі музею представлена діюча виставка «Піднімись, моя Польще» «Wstan Polsko Moja» - це про участь Польщі у Першій Світовій Війні. Відразу захоплює влучне розташування експонатів, кольорово-тональне вирішення підставок, залучення простору стіни для інформаційного поля.
У середу нашій групі була проведена екскурсія в Пулавах, «музеї Чарториських» «Muzeum Chartoryskich w Pulawah». Цей музей, що розташований в приміщенні родинного палацу, зібрав у собі найбільш цінні раритети : живописні портрети , дорогоцінні речі, атрибути одягу, меблі. Заслуговує уваги подання інформації: чіткі і лаконічні афіші, виразна хронологія родоводу. Продумане заповнення невеличкої кімнати експонатами створює вільний простір для оглядин.

1634778686.gif
Цього ж дня українські музейники відвідали музей Природничий на території Каземіж Дольний. Це комплекс релігійних споруд є архітектурною пам 'яткою 16 ст. і тому проблемний для значної перебудови. Ним опікується всього пять працівників- ентузіастів.
Освітлення сходової частини , що поліпшує переміщення для людей з дуже поганим зором, експонати (правдиві зразки породи дерева) на дотик, шумові ефекти в експозиції, штучно створений грунтовий переріз, мурашник, акваріум - справляє враження.
І наостанок, потішив музей у Люблені, що знаходиться в приміщенні Люблінського замку і належить до найстаріших памяток Сх. Польщі. Каплиця святої трійці навіть відноситься до восьми чудес Польщі. Бо це є надзвичайно цінна памятка середньовічного мистецтва в Сх. Європі – готичний собор 15 ст., який суцільно розписаний фресками візантійського стилю.

3297852453.gif
Серед постійних та діючих експозицій - це Польський та іноземний живопис 17 – 18 ст., декоративно - прикладне мистецтво Люблінського Воєводства ( кераміка , метал , вишиванка , одяг , народна іграшка, витинанка) . Цей величний музей гарно пристосований звуковими гідами, ліфтом, що дуже поліпшує огляд для неповносправних осіб .

Вихтюк Анна

Молодший науковий співробітник
Сокальської філії ЛМІР  музею « Людина. Земля. Всесвіт»

2844799310.gif2498763006.gif379621167.gif