Контакти

Сокальський музей

Приміщення музею під час ремонтуМузей створено 1985 р. зусиллям подружжя Анатолія та Наталії Покотюк. У 1990 р. музей став філією Національного музею у Львові, з 1995 р. – філія Львівського музею історії релігії.

Музей має безцінні духовні багатства: унікальні колекції творів мистецтва, різноманітні церковні реліквії, які дають можливість людям зрозуміти Велич Божественного і невіддільність людини від Всесвіту, її сутності як земної істоти так і космічної, поглибити релігійно-філософські погляди.

детальніше...

«Воїни Світла» (пам'яті Героїв Небесної Сотні)

Детальніше...     У ці дні ми відзначаємо чергову річницю трагічних подій на Майдані Незалежності, коли під час Революції Гідності було поранено більш як 1 тисяча людей, загинуло понад 100. Сьогодні ми їх називаємо Небесною Сотнею.
     Небесною Сотнею назвали українців, які загинули в Києві на Майдані, на вулицях Грушевського та Інститутській. Вони полягли за честь, за волю, за право бути народом, за країну в якій не страшно жити і народжувати дітей…
     У Сокальській філії ЛМІР (музей «Людина. Земля. Всесвіт») 16 лютого 2017 р. була проведена тематична екскурсія на тему: «Воїни Світла» (пам'яті Героїв Небесної Сотні). Захід відбувся для учнів 6-го класу Сокальської школи-інтернат ім. Т. Г. Шевченка.
     Цінними експонатами для екскурсії були особисті речі захисників України. Наприклад, особистий пропуск «Правого сектору», «Новий Заповіт і Книга псалмів» Володимира Кривошея. Ця книга постійно перебувала в нагрудній кишені біля його серця, супроводжувала і оберігала під час всіх подій на Майдані.

Від Святого Миколая до Різдва

Детальніше...Щороку, з настанням зимової пори кожен з нас чекає на диво, адже лише зима створює казкову ілюзію, приносячи з собою новорічно-різдвяні свята. Напередодні Різдва Благодійна  Духовно – мистецька Фундація Анатолія Покотюка та музей « Людина.Земля.Всесвіт» в рамках проектів « Світ навколо нас» та «Від серця до серця» провели благодійну акцію «Від Святого Миколая до Різдва»  (для дітей – сиріт, людей похилого віку, одиноких).

«Сокальщина – наш соколиний край»

    Детальніше...12 листопада Сокальщина презентувала у Львівській  обласній філармонії свої    кращі музичні та мистецькі здобутки, все, що живе, яскраве, барвисте, чим славляться до нині давні родини надбужанського краю.
 Багата земля Надбужанська талантами! Скількох митців вона виплекала для суспільства годі полічити. Мистецька палітра нашого краю  багата та різноманітна.  Вона зберегла чимало цікавих народних звичаїв, традицій, легенд, ремесел. Місто славиться талановитими митцями , музичними , художніми колективами. Народне мистецтво Сокальщини оригінальне і своєрідне. Це видно і в тканинах, і в одязі, і у вишиванці.

Боротьба в ім’я Правди. Невмирущість героїчних традицій українського народу

     Детальніше...14 жовтня кожного року увесь християнський світ з глибокою любов'ю, вдячністю і надією славить Пресвяту Богородицю, Матір Спасителя світу Ісуса Христа.
     Для нас, українців, це свято християнське і національне, воно символізує зв'язок поколінь, невмирущість героїчних традицій нашого народу. Адже день 14 жовтня 1942р. вважається  днем заснування УПА.
     Історія ОУН та УПА стала історією долі сотень тисяч українських родин, в тому числі на Сокальщині. Мабуть, ні одна подія у ХХ ст. не залишила такого глибокого сліду в пам'яті українців як національно-визвольні змагання учасників ОУН та УПА.
     На Конгресі Українських Націоналістів (28-го січня – 3-го лютого 1929р.) у Відні було покликано до життя й чину Організацію Українських Націоналістів.
     Масові репресії  і розстріли українських патріотів німцями, активізація бойових дій радянських партизанів і посилення терористичної діяльності польського підпілля на Західноукраїнських землях призвели до того, що Провід ОУН вирішив невдовзі перейти в підпілля і розпочати збройну боротьбу з ворожими військами.
  Хоча день 14 жовтня 1942р. вважають символічним днем заснування УПА, проте підпільники і партизани в роки війни датували утворення Української повстанської армії весною 1943р. 
     У Сокальській філії ЛМІР музею «Людина. Земля. Всесвіт» відкрито виставку присвячену визвольній боротьбі українського народу.
     Центральними експонатами у виставці є роботи митця Анатолія Покотюка: «Покрова Неба і Землі!» і «Та, хто веде на величні подвиги!», виконані в техніці інтарсії та накладної різьби.
 Картина «Та, хто веде на величні подвиги!» присвячена Павлу Лукомському, який в роки національно – визвольної боротьби допомагав воїнам УПА. Він походив родом з Волині, м. Турійськ. Був ув’язнений за політичні погляди в Ковельській тюрмі.
     Великий інтерес становлять поштові ілюстровані конверти, присвячені націоналістичній діяльності ОУН та УПА. Вони були видані у м. Івано-Франківську видавництвом «Місто НВ». Конверти були подаровані музею Євгеном Когутом. Жертводавцями виступили Шкутяк З. В. та Когут У.
     Серед експонатів  є конверти зі зображенням бофонів (100 крб., 200 крб., 1000 крб.). Бофони – це квитки на бойові фонди ОУН та УПА, які сповняли функцію повстанських грошей чи квитанцій. Це один із засобів поширення визвольної ідеології і боротьби з ворожими військами. Автор бофонів – український художник і графік, член ОУН та УГВР Ніл Хасевич («Зот» 1905-1952 рр.).
     Важливе значення мають конверти із зображеннями книг.  Наприклад, книга спогадів Юрія Городянина (Горліса-Горського, 1898 – 1946) «Ми ще повернемось!».  Ю. Городянин був поручником Армії УНР, ад’ютантом 1 – го куреня полку «Гайдамаки» Холодного Яру в 1919 – 1920 рр., організатором українського підпілля на Поділлі в 1922 – 1924 рр., політичним в’язнем російських тюрем та психіатричних лікарень. Також книга Петра Франка «Репресоване духовенство УГКЦ». Автор книги – голова Львівського обласного товариства політичних в’язнів і репресованих, в’язень комуно-московських концтаборів подає спогади, документальні свідчення про репресії духовенства УГКЦ усіма окупаційними режимами в Галичині.
     На виставці є конверти із зображеннями портретів визначних діячів ОУН та УПА: Івана Климіва -«Легенди», Володимира Макара, Петра Мельника- «Хмари» (художники Д. Угринюк та В.Демків).  
     Іван Климів -«Легенда» (1909-1942 рр.) , Крайовий провідник ОУН на ПЗУЗ, в’язень польських тюрем, міністр політичної координації українського уряду (1941 р.), генерал,  посмертно нагороджений «Золотим хрестом заслуги УПА». 
     Володимир Макар (1911 -1993) – член ОУН, в’язень «Берези Картузької», журналіст, мемуарист.
     Петро Мельник -«Хмара» (1910 – 1952) – командир ТВ – 21 УПА «Гуцульщина».
     Цінним на виставці є конверт із зображенням плакату «Комуно – московським злочинам прощення немає!». Згідно таємної постанови Раднаркому СРСР від 5 та 29.12.1939р. із західної України та Білорусії в      1940 – 1941рр. було насильно депортовано 1 173 000 осіб.

Детальніше...Детальніше...Детальніше...

                 Молодші наукові працівники Сокальської філії  ЛМІР
 Іванна та Христина Веклин

Україна в моєму серці

Детальніше...Сокальська філія ЛМІР та Благодійна Духовно – мистецька Фундація Анатолія Покотюка  в рамках проектів «Світ навколо нас» та  « Від серця до серця» спільно з Сокальською районною асоціацією інвалідів з  13 по 30 вересня  провели благодійну акцію «Україна в моєму серці». Мета акції : привернути увагу до дітей та молоді з особливими потребами, до їхніх здібностей і талантів. Адже це прекрасні винахідливі діти , які так як і усі інші , хочуть бути задіяними в суспільстві , бути активними, спілкуватися та знайти себе у житті.
13 вересня  відбулася музично -  поетична імпреза , яку підготували  для молоді учні  гімназії  ім..О.Романіва м.Сокаля ( керівник Мирослава Іванець).
Гімназисти намагалися донести  до кожного з присутніх у залі свою безмежно велику любов і відданість рідній Україні,  з  багатовіковими традиціями, піснями, історією,  бо  Україна – наш спільний дім. Тож маємо дбати усі, щоб були в ній добробут і лад, мир і злагода, вічна краса.  Учні емоційно розповідали про гіркий і  і тернистий шлях України у боротьбі за волю та незалежність, в скорботі й з великою вдячністю згадували Героїв Небесної сотні, Майдан, який  став символом боротьби, символом утвердження  прагнень до європейських цінностей у споконвічно європейській державі.  І за цю боротьбу,  за нашу з вами свободу й оновлення країни заплачено страшну ціну: своє життя віддали найкращі.  І більшість  з них – молоді, сильні. Ті, хто лише починав жити….
Зворушливими до сліз були спогади про випускників гімназії – Віктора Сивака, Валентина Прихода і Романа Галаса, які загинули  на сході України, адже вони віддали найцінніше – своє життя. Вони полягли за нас і  мають  стати прикладом для кожного свідомого українця.
Гуртківці Асоціації інвалідів представили виставку виробів ручної роботи  «Світ дитячих мрій» ( вишивка, вироби з бісеру та ін..) Оглянувши виставку, відвідувачі мали можливість переконатися в неповторності цих чудових виробів та матеріально підтримати талановитих та здібних дітей.Детальніше...Детальніше...Детальніше...Детальніше...