Червоноградський музей

2216424206.jpgЧервоноградська філія Львівського музею історії релігії відіграє значну роль в культурному житті міста Червонограда (до 1951р. м. Кристинопіль) та північного регіону Львівщини (Сокальський та Радехівський райони).

Музей розпочав свою діяльність у 1980 році в недіючих на той час церкві і монастирі оо. Василіан. З 1990 року він розташований у видатній пам'ятці архітектури середини ХVІІІ ст. - палаці Потоцьких, побудованому за проектом французького архітектора П'єра Ріко де Тірреджеллі. У своїй архітектурі будівля поєднує два стилі: бароковий та ранній класицизм. Різниця між проектом і теперішнім виглядом палацу є значною, що пояснюється численними пожежами ХУШ-ХІХ ст. та пізнішими перебудовами.

Працівники музею активно займаються виставковою, просвітницькою, науковою, а також дослідницькою роботою пов'язаною з історією релігії та краю.

Виставки експонуються у п'ятьох виставкових залах. В одному із них розміщена експозиція "Кристинопіль у XVII-XIX ст.". Краєзнавчий характер експозиції обумовлений тим, що музей виконує також функції осередку по дослідженню історії краю (у місті немає краєзнавчого музею). Крім того, оскільки він розміщений у пам'ятці архітектури ХVШ ст. - Палаці Потоцьких - це також зобов'язує висвітлювати історію Кристинополя, напряму пов'язану з історією роду Потоцьких. Інші зали використовуються на експонування тимчасових виставок як на релігійну тематику так і різнопланові виставки мистецького характеру. При цьому експонуються виставки з власних фондів та з фондів інших музеїв, творчих спілок, приватних колекцій, персональні виставки художників України і міжнародні виставки. Виставкові зали, з огляду на чудову акустику, використовуються також для проведення концертів, на які запрошуються як знані артисти, так і місцеві музичні колективи.

Однією з активних форм роботи музею є проведення "Днів музею" у навчальних закладах, на підприємствах м. Червонограда і на теренах північного регіону Львівщини, під час яких наукові працівники читають лекції, проводять експонування пересувних виставок та надають методичну допомогу. Тематика лекцій надзвичайно різноманітна: релігієзнавчі, краєзнавчі, мистецькі, історичні.

Гордістю музею є його фондова збірка, яка складається з унікальних ікон ХV-ХVІІІ століть, священичого одягу ХVІІ-ХVІІІ ст., ритуальним посудом, вишитими хоругвами, обрусами та рушниками ХІХ - поч. ХХ ст. Колекція стародруків ХVІІ-ХVІІІ ст. представлена виданнями братських та монастирських друкарень міст Львова, Жовкви, Почаєва , а також архівних документів ХVІІ-ХХ ст. Всього за 30-літню історію існування музею зібрано понад 5000 експонатів основного та майже 5000 експонатів науково-допоміжного фондів. За станом збереження пам'яток пильнують реставратори, основними завданнями яких є їх консервація та реставрація.

Науковцями музею ведеться кропітка і активна науково-дослідницька робота як по дослідженню збірки та і з історії краю. Матеріали досліджень опубліковані в наукових часописах та видані книги.

Червоноградська філія має авторитет і за кордоном. До музею звертаються колишні мешканці міста чи їх діти, які тепер мешкають в країнах Західної Європи та Ізраїлі, із проханням допомогти знайти родину. Завдяки праці науковців возз'єдналися родини, які не бачилися півстоліття.

Червоноградська філія Львівського музею історії релігії - це також місце зустрічі з цікавими людьми: священнослужителів, науковців, людей мистецтва.

Червоноградська філія Львівського музею історії релігії (палац Потоцьких)
80102, м. Червоноград Львівської обл., вул. Пушкіна, 10
Тел. (03249) 3 90 35, 3 97 43
Завідувач філією Гриник Галина Євгенівна

Музей працює з 9 до 17 години
Вихідний день - понеділок

Вартість вхідного квитка:
для дорослих - 40 грн;
для учнів та студентів - 30 грн.

пільговий - 20 грн

Вартість екскурсії: