Біо-бібліографічний відділ

Науковці ЛМІР біля музею М. Шашкевича у селі Підлисся (Львівська область)
Науковці ЛМІР біля музею М. Шашкевича у селі Підлисся (Львівська область)

Біо-бібліографічний відділ працює у рамках історико-релігієзнавчої діяльності музею, координує, організовує та практично здійснює дослідження життя і діяльності релігійно-культурних діячів, публікацію їхніх життєписів, успішно застосовуючи персонально-системний метод. Крім цього, бере активну участь у підготовці й роботі галузевих всеукраїнських і міжнародних наукових конференцій і виставок, загальномузейних заходів в аспекті біографіки. Ряд науково-дослідницьких біографічних статей щорічно публікується у збірниках праць учасників міжнародних наукових конференцій «Історія релігії в Україні».

З 1998 року видано 3 спецвипуски журналу «Музей», присвячені 25-річчю ЛМІР; виставці у ЛМІР пластичних реконструкцій вченого-антрополога С. Горбенка, виконаних за черепами людей минулих епох; 2000-літтю Різдва Христового та десятій Міжнародній конференції «Історія релігій в Україні».

У здійсненні національного проекту «Золоті імена України» та підготовці однойменного меморіального біографічного альманаху (2002 р.) на замовлення Фонду суспільного визнання, Всеукраїнського благодійного фонду «Професіонал», Національної академії наук України та Товариства «Україна-Світ» підготовлено та надано для видання текстові матеріали про життя і діяльність релігійно-культурних діячів регіону, які зробили значний внесок у розвиток світової цивілізації: про Памва Беринду (1555 – 1632) – українського мовознавця, священика і композитора Михайла Вербицького (1815 – 1870), письменника і педагога, священика і композитора Віктора Матюка (1852 – 1912), Маркіяна Шашкевича (1811 – 1843) – священика, поета і подвижника національного відродження Галицької України, галицького народного філософа Тимотея Мостового – автора оригінальної об’ємної праці «Хлопська філософія», етнографа і народного художника Володимира Шагалу (1919 – 2001). Ці біографічні матріали підготував І. Паламар.

Високо оцінено Координаційним бюро «Енциклопедії сучасної України» статтю про історико-релігієзнавчу діяльність ЛМІР та розроблений обґрунтований список духовних діячів ХХ ст., підготовлені І. Паламарем для висвітлення в ЕСУ на замовлення редколегії цього видання (2001р.).

Відділ співпрацює з Інститутом біографічних досліджень Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Інститутом українознавства (Шашкевичівською комісією) НАН України, Товариством «Гуцульщина», Благодійним фондом «Духовні діячі» з метою відродження й увіковічення пам’яті про забутих українських духовних діячів, особливо священиків, продовжує пошук, дослідження й публікацію матеріалів про їх життя.