b_300_257_16777215_0_0_images_old_stories_vystavky_2018_ANTYMINSY_1.gif    У фондовій колекції Львівського музею історії релігії зберігається чимала колекція культових предметів. Свого часу вони були виготовлені для релігійних потреб і призначені виконувати основну сакральну функцію. Водночас – це зразки мистецтва і представляють наукову та історичну цінність. Для ознайомлення широкого кола відвідувачів із невеликою частиною культових предметів музейники підготували виставку «Антимінси і плащаниці у збірці Львівського музею історії релігії».
    Антимінс (грецьке слово, що означає «замість престолу») – прямокутний особливий лляний чи шовковий плат, на тканині якого – відбитки зображення найчастіше сцени «Покладення Христа до гробу» і в яку вшиті мощі святого.
  Богослужіння в церквах звершується завжди з використанням освячених речей, які мають певну мету і місце використання. Віряни можуть бачити Хрест Господній, Чашу, Дискос, Святу Євангелію та інші культові предмети, потрібні на літургії. Водночас антимінс, без якого звершення літургії є немислиме і заборонене постановами церкви, у поле зору мирянина не потрапляє під час його використання. Він вживається лише у вівтарі, на престолі.
   Музейна збірка антимінсів нараховує 50 одиниць. Їх відносять до XVIII – XX століть. Найдавніший – виготовлений на замовлення Юрія (Георгія) Винницького єпископа Перемишльського, адміністратора Володимирського і Львівського, митрополита Київського, фундатора Перемишльської духовної семінарії. Будуть антимінси, освячені для церков, вівтарів каплиць Георієм Винницьким, Атанасієм, Левом і Андреєм Шептицькими, Сильвестром Сембратовичем, Михайлом Левицьким, Томою Полянським, Констянтином Чеховичем. На виставці представлять і новітні антимінси. Зокрема, два антимінси «Оплакування Ісуса Христа», які освятив кардинал Мирослав Іван Любачівський у Львові 21 липня 1991 року в часі, коли вийшла з підпілля Українська греко-католицька церква.
    Проекти освячених антимінсів виготовляли відомі на той час майстри гравюри: церковно-культурний діяч Іван Щирський, львівський друкар Іван Филипович, почаївський друкар Йосип Гочемський, польський художник і реставратор Юліан Макаревич. Кліше останнього зберігається в колекції Музею.
    Привертають увагу й плащаниці – чотирикутне полотнище великого розміру із зображенням відбитка Ісуса Христа. Їх використовують під час Богослужіння напередодні свята Воскресіння Господнього – у Великодню П’ятницю і Суботу. Це речі з фондової групи «Живопис».
    Доповненням до виставки антимінсів і плащаниць будуть матриці, живописні полотна, скульптури та інші речі з музейної колекції.
    Відкриття виставки «Антимінси і плащаниці у збірці Львівського музею історії релігії» – у четвер, 22 березня, о 16 годині у приміщенні Львівського музею історії релігії, що у Львові на площі Музейній, 1.
   Куратори виставки –  наукові співробітники Лідія Савчук і Лідія Довгань.
   Виставка чинна до 7 травня.

Лідія Савчук, Лідія Довгань, Олена Малюга,

наукові співробітники ЛМІР