Сьогодні в музеї

Православ’я. Україна. Історії

Детальніше...В умовах поліконфесійності українського суспільства і створення Православної церкви України (ПЦУ) важливе значення має не тільки вивчення, а й дослідження процесу виникнення та розвитку церковно-православного руху в Україні, утворення Української автокефальної православної церкви (УАПЦ).
    «Православ’я. Україна. Історії». Тема новоствореної виставки у Львівському музеї історії релігії. Її автори акцентують увагу на історії автокефального руху в Україні і створення ПЦУ. На основі численних документів, особистих і культових речей, облачення, світлин постають духовні особистості, які підтримали ідею автокефалії, незалежності і самостійності української церкви, починаючи після лютого 1917 року. Національно-церковний рух не припинявся і в умовах більшовицького режиму, у часи Другої світової війни. Біля витоків творення УАПЦ стояли духовні пастирі України – митрополити Василь Липківський, Іларіон (Огієнко), Полікарп Сікорський, патріарх Мстислав (Скрипник).
     В експозиції будуть представлені речі патріарха Мстислава (Скрипника):  скуфія (повсякденний головний убір православних духовних осіб), ваза, ніж для розрізання паперу. 
     Волинський краєзнавчий музей (Луцьк) надав експонати про життя і діяльність Полікарпа Сікорського, ініціатора другого відродження УАПЦ. Варто зазначити, що до Луцька вони надійшли від громади української парафії Парижа – Церкви святого Симона у 90-х роках XX століття, і жодного разу в Україні їх не виставляли.
     Багато матеріалів радянського періоду ілюструють постаті митрополита Миколи (Юрика), священика Василя Романюка (майбутнього патріарха Володимира).
     Окремою сторінкою виставки є матеріали про життя і діяльність почесного патріарха УПЦ КП Філарета (Денисенка). Служінню Церкві Його Блаженство присвятив сімдесят років життя, понад двадцять з яких присвячені створенню єдиної помісної української православної церкви. Світлини про життя і діяльність Філарета, його облачення, видавничі проекти – усе це глядач побачить на відкритті виставки.
     Будуть висвітлені й історичні події: об’єднавчий Собор – торік 15 грудня в Києві і вручення Томоса про автокефалію ПЦУ Вселенським патріархом Варфоломієм предстоятелю – митрополитові Епіфанію 5-6 січня 2019 року в Туреччині.
    У висвітленні теми «Православ’я. Україна. Історії» використані речі багатьох фондових груп ЛМІР. Тут є стародруки, періодичні видання 1920–1930-х років, фотографії того періоду. Будуть представлені сучасні видання I і II Соборів УАПЦ, а Галузевий державний архів СБУ та Центральний державний архів громадських об'єднань України надали копії справ репресованих у 20–30-х роках XX століття діячів УАПЦ – митрополита Миколи Борецького, професора Володимира Чехівського, єпископа Макарія (Оксіюка).    
     Виставку підготовлено спільно з Волинським краєзнавчим музеєм (Луцьк), Рівненським обласним краєзнавчим музеєм, Державним меморіальним музеєм Михайла Грушевського у Львові, Митрополією ПЦУ (Київ), Науковою бібліотекою ЛНУ імені Івана Франка (Львів).
     Урочисте відкриття виставки «Православ’я. Україна. Історії» відбулось 7 лютого о 16 годині у Львівському музеї історії релігії.
    Куратор виставки – Людмила Ходькова, завідувач відділу «Православ’я».
    Триватиме виставка до 13 травня.

Олена Малюга, науковий співробітник ЛМІР

Детальніше...Детальніше...

Виставка «Стефанія Шабатура. Ткацтво, живопис, графіка»

Детальніше...Гобелени, верети, ліжники, акварелі, монотипії. Усе це можна оглянути на виставці «Стефанія Шабатура. Ткацтво, живопис, графіка», яка присвячена 80-річчю від дня народження художниці.
Під час презентації виставки багато гарних слів про мисткиню говорили заступник голови Львівської ОДА Оксана Стоколос-Ворончук, поет і прозаїк, шістдесятник, дисидент Ігор Калинець, директор Музею Митрополита Андрея Шептицького Львівської архієпархії УГКЦ отець Севастьян Дмитрух, подруга Стефанії Шабатури Марія Савка-Качмар, двоюрідна сестра Тетяна Романишин, професор кафедри художнього текстилю ЛНАМ Зеновія Шульга, представники Клубу української греко-католицької інтелігенції, жінки Марійського товариства «Милосердя», колеги-музейники.
Роботи Стефанії Шабатури, представлені на виставці, поділяють на студентські, твори років заслання і роботи, виконані після повернення із таборів.

Детальніше...Детальніше...Детальніше...Детальніше...

Виставка «Ті, що рятували cвіт»

Виставка «Ті, що рятували cвіт», розповідає про акцію порятунку євреїв Українською греко-католицькою церквою в роки Другої світової війни.

Організаторами акції були брати Шептицькі – Митрополит Андрей та Архімандрит Климентій.

Детальніше...