Великий Пастир Церкви Христової

30 листопада Львівський музей історії релігії спільно із Львівською православною богословською академією УПЦ КП відкрив виставку "Великий пастир Церкви Христової", присвячену 100-літтю від дня народження митрополита Львівського і Тернопільського Миколая (Юрика) (1910-1984 рр.). Уся експозиція побудована у логічному історичному порядку: експонати з історії православ'я в Галичині, родинні фотографії сім'ї Юриків, дитячі, юнацькі та студентські фотографії майбутнього владики Миколая, а тоді Євгена Миколайовича Юрика; експонати часів ІІ Світової війни; матеріали Львівського Собору 1946 року; фотографії, документи та особисті речі владики Миколая вже як архієрея.

Частина виставки присвячена духовному сину митрополита Миколая - митрополиту Львівському і Сокальському Андрію (Гораку), котрий спочив у Бозі 5 липня 2010 року.

Деякі експонати виставки (фотографії, особисті речі, документи, облачення) були надані Музеєві історії релігії особисто ректором ЛПБА прот. Ярославом Ощудляком. Отець ректор також неодноразово давав професійні поради працівникам музею щодо облаштування експозиції.

Відкриття виставки розпочалось співом молитви "Отче наш", яку виконав хор ЛПБА під керівництвом керівника богослужбової практики Назарія Лозинського.

Після молитви вступне слово про виставкову роботу Львівського музею історії релігії виголосила директор Музею Зоряна Білик.

Наступне слово спогадів про владику Миколая (Юрика) промовив ректор ЛПБА прот. Ярослав Ощудляк.

Доцент Львівського національного університету ім. І.Франка, викладач ЛПБА Василь Кметь провів аналітичний екскурс в історію, показавши в яку епоху довелось жити і працювати владиці митрополиту, яка потрібна була сила духу і мудрість, щоб керувати однією із найбільших єпархій Радянського Союзу та захищати своє духовенство від комуно-більшовицької влади, не втратити при цьому поваги і любові простого народу, не втратити любові до рідного краю, до рідної мови, до свого роду...

Спогадами про митрополита Миколая поділилась і солістка Львівського національного театру опери та балету ім. С.Крушельницької п.Галина Гавриш, котрій доля судила неодноразово бувати вдома у покійного владики. Пані Галина відзначила доброту, життєрадісність, витончене почуття гумору та незриме світло душі владики. Згадала співачка і про любов митрополита до української пісні. В пам'ять про нього вона виконала декілька уривків із відомих українських народних пісень "Зелений дубочку, чого похилився...", "Родинний краю", "Не питай, чого в мене заплакані очі".

Розповів про митрополита Миколая і львівський благочинний прот. Ярослав Дуда. Він наголосив на особливій харизмі служіння владики, на благоговійному ставленні до молитви, на любові до молодого духовенства, на безмежній щирості і доброті архіпастирського серця владики Миколая.

Надзвичайно щирими і емоційними були спогади похресника Владики п.Андрія Крижанівського, батька якого священик Євген Юрик врятував від хвороби та переховував від рук НКВС.

На завершення автор виставки - п. Людмила Ходькова - описала присутнім експозицію залу та запросила до оглядин.

Урочисте відкриття виставки закінчилось виконанням молитви "Достойно є" хором ЛПБА.