Виставка Лариси Учурханової

До 27 вересня в музеї можна оглянути виставку Лариси Учурханової

Учурханова Лариса Магомедівна, член Творчого об'єднання самодіяльних художників та народних майстрів народилася 5 листопада 1942 р. в м. Алма-Ати в сім'ї науковців. Мати - Жаботенко Поліна Григорівна - інженер-хімік за фахом. Тато - Учурханов Магомед Мусаєвич - відомий вчений, фізик з ядерної енергетики.

Обоє любили літературу, зокрема поезію, а також образотворче мистецтво, чим і спонукали Ларису до творчості.

Роки раннього дитинства пройшли в с. Михайлівка, поблизу Диканьки, де жили з покоління в покоління батьки матері. В шкільні учбові роки Лариса жила з мамою у Львові, а влітку її кликала до себе мальовнича природа Полтавщини, кортіло малювати та оспівувати ту дивовижну красу надворсклянського краю. В 1960 році закінчила навчання у Львівській середній школі № 17, а також у Львівській вечірній дитячій художній школі при Львівській спілці художників. У 1966 році здобула диплом інженера - будівельника, навчаючись на архітектурно-будівельному факультеті Львівської політехніки.

З того часу, після заміжжя за Бондаренком Володимиром Даниловичем проживала і працювала за місцем призначення чоловіка після закінчення ним Львівського лісотехнічного інституту - у Молдові. Сонячна Молдова, ця маленька Іспанія, також надихала її до творчого процесу.

Ще з 1964 року Лариса Учурханова почала свою співпрацю з Львівським державним обласним - центром народної творчості та культурно - масової роботи. Брала активну участь у всесоюзних, міжнародних, обласних виставках та фестивалях майстрів народної творчості.

Повернулась з Молдови до рідного Львова разом із сім'єю в 1971 році. Працювала за фахом в багатьох проектних інститутах м. Львова, в Музеї народної архітектури і побуту, у Львівській політехніці, на Львівському заводі АХЧ, у Львівській організації спілки архітекторів України.

Лариса Учурханова є вихованкою трьох літературних студій у різні часи: при Львівському політехнічному інституті (60-ті роки, керівник Соболева Л.М., 80-ті роки, Шкраб'юк П.) та при Львівській обласній бібліотеці (60-ті роки, Шмигельський А.). Друкувалась в періодиці тих часів і альманахах, виступала разом зі студійцями по міському радіо зі своїми творами.

З 2000 року з друком у "Дзвоні" (№ 1, 2000 р.) мистецько- пошукової статті "Виткати небо" з передмовою Р. Кудлика почався її поступ у літературу. Юнацька мрія видати книгу своїх поезій та проілюструвати її власною графікою нарешті сповнилася у 2003 році.

Першу збірку своїх віршів Лариса Учурханова видала у видавництві "Логос" під назвою "Черемхова віхола". Вона була тепло сприйнята на презентації та у пресі літературними фахівцями. Наступного року вийшла у тому ж видавництві збірка юнацьких віршів під назвою "Саторі" (2004 р., російською мовою). А в 2005 році "Сонячна брама", присвячена доленосному часові всього українського народу - Помаранчевій революції. Невдовзі в газеті "За вільну Україну" (3 листопада 2005 року) вийшла стаття львівського письменника і поета, лауреата літературної премії ім. О. Гончара Василя Мартинова, який щиро і доброзичливо відгукнувся на вихід цієї збірки, а також на весь мистецький доробок Лариси Учурханової.

Того ж року вийшла з друку книга поезій молодечого гарту "Аgape", присвячена батькам матері та дорогій мамі, яка доклала стільки зусиль до виховання Лариси, як особистості.

Буклет з репродукціями про творчий доробок з'явився у 2006 році - "Лариса Учурханова. Живопис". Статті були розроблені наступними авторами: 1. Провідним методистом образотворчого мистецтва Львівського державного обласного центру народної творчості та культурно-освітньої роботи Ропецькою А. А.; 2. Художником, учителем-методистом СШ № 49 м. Львова І. Колесніченко; 3. Письменником, лауреатом премії ім.О.Гончара В. Мартиновим. "Три струни - один мотив: Хасав'юрт, Михайлівка, Львів".

2007 року, злетів у широкий світ "Жовтий лелека", виданий також у видавництві "Логос" та присвячений батькові та його родині.

Зараз поетеса працює над поетичними перекладами російської класики золотого зідрізку часу - з серед. XIX - до серед. XX ст.

Лариса Учурханова має трьох синів: Ростислава, Богдана й Тараса, двох онуків: Тетяну (студентку ЛДУ ім. І. Франка) і Володимира (школяра). Чоловік - Бондаренко В. Д., професор кафедри лісівництва Львівського лісотехнічного університету, член Львівської організації спілки письменників України.

Понад сорок років Лариса Учурханова вносить свій посильний внесок у розвиток аматорського мистецтва Львівщини, співпрацюючи всі ці роки з львівським Державним обласним центром народної творчості. Це одинадцята персональна виставка художниці.

Персональні виставки

1971 р. м. Львів, Кінотеатр "Піонер";
1988 р. м. Львів, Спілка архітекторів України (САУ);
1992 р. м. Львів, САУ;
1997 р. м. Львів, САУ;
2000 р. м. Львів, САУ;
2002 р. м. Львів, САУ;
2003 р. м. Львів, ретроспектива, Львівський музей історії релігії;
2005 р. м. Львів, міні-виставка на презентації поетичної збірки Л. Учурханової "Сонячна брама".
2006 р. м. Львів, музей народної архітектури та побуту. За тематикою: "Благословляють небеса, щоб в душу входила краса..."
2007 р. м. Львів, музей народної архітектури та побуту, Тухолька: "Гаї шумлять... Я слухаю..."
2009 р. м. Львів, САУ; "Над синіми Карпатами... Над нивами багатими..."
2010 р. м. Львів, Львівський музей історії релігії: "Над рідними містами летить про тебе, Львове, спів..."