«Християнські голоси»

17.09 – 01.10.2009

Двадцятиліття виходу УГКЦ з підпілля – одна із найбільш знакових подій новітньої історії держави. 1989-й – це рік перемоги «Солідарності», приходу до влади Вацлава Гавела, створення Народного Руху України, падіння Берлінської стіни, падіння комуністичних режимів у Східній Європі і початку «цивілізованого» розлучення України з Радянським Союзом.

3193364830.jpg2041401988.jpg3650323078.jpg

 

У революційних процесах кінця 1980-х в Україні винятково велику роль зіграли українські греко-католики, які своєю подвижницькою духовною та громадською діяльністю сприяли процесам національного відродження. Щойно вийшовши з підпілля Церква змогла відразу запропонувати суспільству чіткі духовні орієнтири. Визначну роль зіграло утверджена за фактом, попри комуністичну цензуру, свобода слова. Задовго до виникнення терміну «громадянська журналістика» тисячі українців почали писати, друкувати чи в інший спосіб розмножувати неофіційні тексти та видання.

Відтак, уже на початку 1990-х почала формуватися нинішня система преси УГКЦ, яка включає в себе видання єпархій, парафій, комісій. Деякі виходять безперервно вже майже двадцять років, інші побачили світ лише один раз, з нагоди якоїсь визначної події тощо.

Колекція газет київського журналіста Вахтанга Кіпіані - це понад 18 тисяч назв видань понад 50 мовами, які виходили (виходять) на території України, Польщі, держав колишнього СРСР, а також у діаспорі. Значне місце в збірці посідають релігійні видання всіх конфесій. Видань УГКЦ та не пов'язаних безпосередньо з Церквою, але таких, які реалізовували їїсоціальну місію в колекції нараховується більше сотні. Найстарша датована березнем 1851 року – це обіжник («послання») єпископа Перемиського, Самбірського та Сяноцького Григорія Яхимовича.

Доволі повно представлено самвидавний період існування преси УГКЦ - зокрема, журнал «Християнський голос», що його видавав у Львові політичний і громадський діяч Іван Гель, підпільна «Хроніка Католицької Церкви в Україні», газети «Патріарх» (одноднівка, присвячена Йосифу Сліпому), «Віра батьків» з додатком «Христос Бог Небесний», «Добрий пастир» тощо.

Окрему позицію складають т.зв. «неформальні» суспільно-політичні та молодіжні часописи, які під час горбачовської «перестройки» активно висвітлювали релігійне відродження українських національних церков - «Голос», «Слово» (Київ), «Тернистий шлях» (Тернопіль), «Віче», «Спадщина», «Світ дитини» (Львів), «Нова свобода» (Хуст), «На переломі» (Коломия) тощо.

До уваги греко-католицькі видання з Канади, США, Польщі, Італії, Німеччини, Бельгії, Бразилії, Казахстану, Австралії. Не тільки галицькі й закарпатські, але й з Києва, Донецька, Запоріжжя, Харкова, Вижниці, Хмельницького. Але найбільше – понад ЗО – газет, журналів і обіжників вийшли у Львові.

Це третя презентація видань з колекції Вахтанга Кіпіані. Раніше у Києві та Львові проходили виставки самвидавної періодики 1965-1991 років.

Вахтанг Кіпіані - журналіст, редактор, публіцист, колекціонер періодики. Працює нині заступником головного редактора телеканалу ТВі. Лауреат професійних премій ім. Олекси Тихого, В'ячеслава Чорновола та Олександра Кривенка.

Додати коментар

Будь ласка будьте ввічливими. Адміністрація залишає собі право видаляти коментарі. А також не гарантує надання відповіді на коментарі.