Церква у віках

До 20-річчя відродження Української Автокефальної Православної Церкви у Львівському музеї історії релігії відкрито виставку «Церква у віках…». Матеріали виставки представляють сучасну УАПЦ як наслідницю і продовжувача славетних традицій українського православ’я Володимирської традиції, церковних братств ХVI-XVII ст., козацтва, а також Церкви Митрополита Василя Липківського.

Серед найцінніших історичних реліквій на виставці експонується Острозька Біблія 1581року, видана Іваном Федоровим у м. Острозі у друкарні, заснованій князем Костянтином Острозьким. Острозька Біблія є першим повним перекладом Святого Письма на церковнослов’янcьку мову. Видання Львівського Ставропігійського братства XVI-XVII ст. – Анамнісис, Тріодіон, Апостол також є великою історичною цінністю і становлять лише частину значної колекції стародруків, яка зберігається у фондах музею та експозиції. Портрети львівських братчиків – Ю.Ельяшевича (натрунний портрет), братів Зизаніїв, побутові речі XVI-XVII ст. відтворюють образ доби розквіту церковних братств, який доповнюють і важливі історичні документи того часу: Грамота Антіохійського Патріарха Йоакима про заснування братства при Успенській церкві у Львові та затвердження його статуту,1 січня 1586 р.; Грамота Константинопольського Патріарха Єремії про підтвердження привілею Антіохійського Патріарха Йоакима на заснування братства при Успенській церкві у Львові, 2 грудня 1587 р.; Послання Київського Митрополита Петра Могили з підтвердженням прав і привілеїв Львівського Ставропігійського братства, 13 лютого 1637р.; Послання Єрусалимського Патріарха Феофана до братства та всіх православних віруючих з закликом до стійкості в боротьбі за православну віру, 23 листопада 1621 р. та ін.

Сучасна частина виставки починається з фотографії, яка вже є історичною. Це Літургія 19 серпня 1989 року у Львівській церкві Петра і Павла, під час якої настоятель о.Володимир Ярема оголосив про відхід своєї парафії з підпорядкування Московському Патріархові. Ця подія поклала початок третьому відродженню УАПЦ. Всеукраїнський Православний Церковний Собор 5-6 червня 1990 р., на якому вперше в історії України обрано Патріарха , приїзд Патріарха Мстислава в Україну, матеріали про життя та діяльність другого Патріарха УАПЦ Димитрія, діяльність Львівського Крайового Ставропігійного братства Св. ап. Андрея Первозданного у 1989-1994рр.- ці та багато інших матеріалів виставки варто оглянути. Вони наштовхують на серйозні роздуми з історії нашої Батьківщини, нашої Церкви. Сьогодні, коли деякі опоненти УАПЦ дорікають її вірним, що УАПЦ в Галичині ніколи не існувала і не варто її тут відроджувати, матеріали нашої виставки доводять, що історичний перегук подій між сходом і заходом України ніколи не переривався.

Історична роль УАПЦ, церкви, яка першою ще в умовах комуністичного режиму розпочала рух за автокефалію Української Церкви, за третє відродження УАПЦ, безперечно, стане фактом української історії, історії Української Церкви, яскравою її сторінкою.

На урочистому відкритті виставки виступили о. Євген Василенко, о. Василь Луцишин, член Львівського Крайового Ставропігійського братства Св. ап. Андрея Первозваного п. Роман Максимович, наукові працівники музею О. Киричук, М. Хмільовський, М. Бандрівський, Л. Ходькова.

Додати коментар

Будь ласка будьте ввічливими. Адміністрація залишає собі право видаляти коментарі. А також не гарантує надання відповіді на коментарі.