Кримці. Культура та побут кримських татар

6.03 – 3.07.2009

Виставка «Кримці», присвячена кримським татарам – корінному народові Криму, що формувався на території півострова починаючи з раннього середньовіччя на основі багатьох народів, що населяли півострів та степову зону України: кипчаків-половців, кримських греків, італійців, готів, та інших. Метою виставки є показати культуру найбільшого автохтонного народу Криму, через який Україна століттями контактувала з ісламським світом. Експонати, представлені на виставці, відносяться як до доби існування Кримського ханства, так і до пізнішого періоду (19 - п.п.20 ст.). Оскільки в цей період зберігалися значні відмінності у культурі, мові, та побуті різних груп кримських мусульман, що їх нині прийнято називати «кримські татари», етнографічний блок виставки (одяг, зброя, посуд, прикраси) включає експонати як з степового Криму та Півдня України, які належали т.з. ногайцям, так і з гірського Криму, і з південного узбережжя Криму, яке належало з 15 по 18 ст. Османській імперії. Ісламська література, представлена на виставці, має кримське та турецьке походження, майже всі книжки мають печатки кримських ханів. Оригінальні експонати, що відносяться до кримськотатарської культурної спадщини доповнені графікою і живописними роботами кримських художників 19 - п.п. 20 ст., присвяченими Криму. Для назви виставки обрано термін «Кримці», який був загально прийнятним для означення населення Кримського ханства в період існування останнього.